Bezbariérové výlety: kam na Moravě a ve Slezsku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

minulém díle seriálu jsme si představili zajímavá místa v Čechách, která jsou uzpůsobená pro různé druhy fyzických handicapů. Tentokrát se podíváme na Moravu a do Slezska, protože i tam je možností, jak si udělat hezký výlet, spousta. Bez dalších okolků tedy jdeme na to.

Začít můžeme třeba hned na Vysočině, v krásném historickém městečku Třebíč. Můžete si prohlédnout například expozice Muzea Vysočina v místním zámku, který je přístupný s pomocí lyžin. Nezapomeňte ani na blízkou baziliku sv. Prokopa, zapsanou dokonce na seznam UNESCO. Příjemný odpočinek nabízí zámecká kavárna a rozlehlý park; kdybyste však měli chuť na něco ostřejšího, v nedaleké restauraci Lihovar máte možnost ochutnat šest druhů piva z jejich vlastního Podklášterního pivovaru a ještě si prohlédnout expozici sportovních vozů značky Jaguar.         

Nemůžeme samozřejmě opomenout naše druhé největší město, moravskou metropoli Brno. O jeho dominantách, hradu Špilberk a katedrále Petra a Pavla, jste už určitě slyšeli. Když zdoláte kopec, jsou obě místa bezbariérově přístupná, pro jistotu je doporučuji nejdříve kontaktovat. V Brně je toho však k vidění a zažití mnohem víc, a to nejen v centru. Znáte například Jurkovičovu vilu v městské části Žabovřesky? Jde o nově zrekonstruovanou stavbu od jednoho z našich nejvýznamnějších architektů, kde si po předchozí rezervaci můžete užít komentovanou prohlídku nebo různé akce. Zahrada je sice sjízdná hůř, ale samotná vila je vybavená rampou a výtahem. 

Pokud už máte architektury dost a zatoužíte se zábavnou formou dozvědět něco třeba o vesmíru, určitě se vám bude líbit návštěva v Hvězdárně a planetáriu Brno, kde se můžete vydat třeba na výpravu ke Slunci nebo do mikrosvěta. Přes den si zde užijí i děti na speciálních, pro ně určených akcích. Držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma. Lidé každého věku se zase můžou zabavit vědeckými experimenty a něco se naučit ve vědeckém centru VIDA!

Možná ovšem chcete raději do přírody. Z Brna je to jen kousek do Moravského krasu včetně jednoho z jeho nejrozsáhlejších a nejzajímavějších jeskynních komplexů – jeskyně Výpustek u malebné obce Křtiny. Součást prohlídkového okruhu, který je skoro celý přístupný bezbariérově, tvoří nejen informace o pestré historii zdejších jeskyní, ale i autentický protiatomový kryt ze 60. let. 

Máte rádi zvířata? A viděli jste už ta kovová? V KOVOZOO ve Starém Městě u Uherského Hradiště na vás čekají třeba sloni nebo žirafy v podobě soch vyrobených z kovového šrotu. Tento jedinečný areál provozuje firma zabývající se ekologickým zpracováním odpadu a cílem kovové ZOO je ukázat návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu lze vyrobit něco zajímavého. Ale pokud jste se přece jen těšili na opravdová zvířata, nebojte – čekají na vás například ve zlínské ZOO spojené se zámkem Lešná. Všechny tamní pavilony jsou bez bariér a pro vstup do samotného zámku můžete použít schodišťovou plošinu.

Milovníkům turistiky i historie doporučuji podívat se ještě dál na východ naší země, na Valašsko. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se můžete na vlastní oči přesvědčit, jak se v tomto drsném kraji dříve žilo. V místním Dřevěném městečku máte možnost nahlédnout do několika historických chalup – s asistencí se do přízemí většiny z nich bez problémů dostanete, stejně jako do hospůdky Na posledním groši, kde lze ochutnat tradiční valašské speciality.    

Ostravsko většinou není ten první region, co vám vytane na mysli, když přemýšlíte o zajímavých turistických destinacích, ale zajímavá místa najdete i tam. Přímo v Ostravě můžete navštívit třeba Slezskoostravský hrad, který je částečně bezbariérově přístupný. Netradiční rodinný výlet zase nabízí Dinopark kousek odsud v Orlové, kde poodhalíte tajemství druhohor, kdy se po Zemi proháněli dinosauři. Užít si zde můžete i 3D kino a spoustu atrakcí pro děti. Pro nerušený zážitek doporučuji návštěvu s asistencí, protože park se nachází v přírodních podmínkách a na WC chybějí madla.

Možná vám po všem tom cestování vyhládlo. Máte chuť na ryby? V Rybím domě v Chotěbuzi si určitě přijdete na své, kromě toho si můžete prohlédnout obří akvária, vyzkoušet rybolov a nakoupit si v prodejně ryb zásoby domů.

Myslím, že teď už máte přes léto rozhodně co dělat. Příště se v závěrečném dílu seriálu podíváme na místa uzpůsobená jiným typům postižení, především zrakovým a sluchovým handicapům. Tak krásnou dovolenou!

V seriálu také vyšlo:

https://www.inspirante.cz/index.php/2020/07/01/vzhuru-na-vylet-i-vy-kteri-spatne-slysite-a-vidite/
https://www.inspirante.cz/index.php/2020/06/17/bezbarierove-vylety-lakaji-vas-mista-v-cechach/

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Štefanidesová

Marie Štefanidesová

Živím se jako překladatelka, kromě toho jsem šéfredaktorkou webu Women of Brno a občas přispívám do dalších médií. Byla mi diagnostikována deprese a úzkostné stavy, přesto mě baví užívat si života, miluju dobré jídlo a pití, čtení, psaní a hraní si v jakékoliv podobě.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!