Muzeum Jana Amose Komenského (JAK) sídlí v historických budovách opevnění města Uherský Brod, které se nachází pouhých 13 kilometrů od Luhačovic. Je tak ideálním historickou zastávkou pro ty, kteří mají lázeňské město prošlé křížem krážem.

Parkování

K dispozici jsou parkovací místa na vyžádání v nádvoří objektu č. 37 přes hlavní ulici Přemysla Otakara II. Dejte o sobě vědět dopředu na telefonním čísle 572 632 288 nebo napište na e-mail muzeum@mjakub.cz.

Zvýhodněné vstupné

Osoby s průkazem ZTP a ZTP/P a osoby s průkazem EU Disability Card zaplatí pouhých 30 korun. Jde o jednotné vstupné do celého muzea.

Kompletní ceník vstupného najdete ZDE

Nejbližší volný vstup můžete využít 28. října (den vzniku samostatného československého státu).

Otevírací doba

Muzeum můžete navštívit denně od 9 do 12 hodin a od 12.45 do 16.45 hodin

Pozor! V pondělí je zavřeno.

Pozor! Do muzea můžete přijít i s asistenčním psem. Jiná zvířata do muzea nesmějí.

Prohlídky

Prohlídky se konají buď individuálně, nebo s výkladem průvodce či edukačního pracovníka muzea.

Doporučení: Pokud máte zájem i o průvodcovský výklad, objednejte se předem písemně nebo telefonicky. Skupiny s potvrzenou objednávkou mají přednost při přidělování průvodců. 

Vstup do muzea

Hlavní vstup do muzea je přístupný z parku. Před ním jsou dva schody, které jsem překonal bez problémů sám, ale je možné využít i mobilní plošinu. Ta se zde umisťuje na vyžádání u obsluhy pokladny. Za chody jsou dvoukřídlé dubové dveře a za nimi moderní skleněné, které se otevírají automaticky na fotobuňku. Nemusíte mít obavy, šířka průjezdu pro invalidní vozík je dostatečná.

Případně je možné využít postranní bezbariérový vstup z ulice Přemysla Otakara II.

Pokladna

Po vstupu do muzea jsem zamířil rovnou k pokladně. Personál mi prodal požadované vstupenky a dopodrobna vysvětlil, kam se vydat. 

Tip: Rozhodně se neváhejte na cokoli zeptat, personál je velmi ochotný. Všechny věci kolem bezbariérovosti muzea mají v malíku. 

Na jevišti světa, život s dílo Jana Amose Komenského

Expozice věnovaná životu a dílu Jana Amose Komenského byla slavnostně otevřena 28. března 2022, a to u příležitosti 430. výročí jeho narození. Netradiční novátorské pojetí expozice mi doslova vyrazilo dech a překonalo všechna má očekávání! 

  • 3D prohlídku expozice můžete omrknout ZDE.
  • Video ze slavnostního otevření expozice můžete omrknout ZDE
  1. Život Komenského

První část expozice je v přízemí a je bezbariérově přístupná. Samotný vstup do expozice je impozantní. Vstoupíte do černého tunelu, kde jsou po pravé a levé straně bíle kóje, ve kterých se dozvíte spoustu informací o životě, myšlení a rozhodování Jana Amose Komenského v kontextu jeho doby. Součástí expozice jsou také interaktivní prvky pro děti a dospělé. 

  • 3D prohlídku této expozice můžete omrknout ZDE.
  1. Theatrum

Do prvního patra se dostanete po schodech nebo pomocí plošiny, umístěné v prostorách velkého výstavního sálu. A že to stojí za to! V Malém kinosále se netradiční formou oživilo jedno z děl Jana Amose Komenského. Námětem promítaného filmu byl slavný rukopis Divadlo veškerenstva věcí. 

  1. Labyrint světa a ráj srdce 

Na stejném patře najdete trojrozměrný model města-světa, kde si můžete užít unikátní audiovizuální projekci. Musím přiznat, že i když dílo Labyrint světa a ráj srdce dobře znám, tohle pojetí se mi extra líbilo. Spolu se mnou byly na prohlídce i děti, které u projekce napětím ani nedutaly.

Pozor! K samotnému modelu vedou tři schody, s jejích překonáním vám rádi pomohou zaměstnanci muzea, pokud se na návštěvě domluvíte dopředu. 

  1. Komenský tištěný a zobrazovaný

V dalších dvou částech expozice si můžete prohlédnout tiskařský list, seznámit se s rozsáhlým dílem Komenského i s jeho zobrazováním. Já se vydal po schodech, ale pro vozíčkáře to není. Přístup do sálu Komenský tištěný a zobrazovaný, který se nachází ve zvýšeném prvním nadzemním podlaží, je značně problematický i pomocí schodolezu.  Důvodem je úzká chodba a příkré schodiště. Proto je tento prostor pro vozíčkáře nepřístupný

Škola hrou

Nezapomeňte omrknout stálou expozici Škola hrou, kterou najdete ve zvýšeném přízemí, kam se můžete dostat po třech schodech, pomocí rampy nebo schodolezu. Expozice je rozdělena na dvě části:

  1. Stará škola 

V první části expozice si můžete prohlédnou třídu, která přibližuje historii a vývoj v oblasti školní výuky na základě myšlenek Jana Amose Komenského. Najdete v ní staré školské lavice, katedru, tabuli, vitrínu se školními pomůckami a spoustu dalších zajímavých exponátů.

  • Starou školu si můžete prohlédnout ZDE.
  1. Informatorium

Starou školou se dostanete do moderních výukových prostor, kde se můžete pohodlně posadit a odpočinout si. Čekají na vás citáty Jana Amose Komenského, vitríny s přírodopisnými exponáty a výstava Knižní vazba 2023

  • Informatorium si můžete prohlédnout ZDE.

Starožitnosti Uherskobrodska

Z Informatoria jsem zamířil do prvního patra, kde jsem si prohlédl nádhernou expozici Starožitnosti Uherskobrodska. Pokud máte rádi regionální historii, přijdete si na své. Expozice je bezbariérově přístupná díky prostornému výtahu. Bonusem této prosklené „dopravy“ je krásný výhled na venkovní atrium muzea

  • Podrobnější informace a bohatý obrazový materiál na vás čeká ZDE

Když projdete patrem až na konec expozice, můžete se vydat po schodech do malého výstavního sálu. Najdete tam expozici Uherský Brod v proměnách času, která není bezbariérově přístupná

I když si někteří kvůli schodům prohlédnou „jen“ expozici Starožitnosti Uherskobrodska, rozhodně to stojí za to. Já byl nadšený, chodilo se mi tam skvěle a viděl jsem spoustu krásných exponátů.

Velký výstavní sál

Ve velkém výstavním sále se můžete těšit na krátkodobé výstavy. Aktuální výstava představuje život, politickou a mecenášskou činnost Václava Kounice. I tato výstava je bezbariérově přístupná. 

  • Podrobnější informace o výstavě najdete ZDE

Bezbariérové WC

Samozřejmostí je bezbariérové WC, které najdete ve zvýšeném přízemí, kam se dostanete po schodech, pomocí rampy nebo schodolezu. Toaleta je uzamčená, klíč je k dispozici u průvodce.

Další bezbariérová vychytávka

Základní informace o muzeu, o jeho historii, objektech a jednotlivých expozicích jsou přeloženy do znakového jazyka. Na tlumočení do českého znakového jazyka muzeum spolupracuje s Českou unií neslyšících, z.ú.

  • Video o muzeu s překladem do znakového jazyka najdete ZDE
  • Video z otevření expozice na Jevišti světa s překladem do znakového jazyka najdete ZDE.

Zajímavosti

Muzeum rozhodně nelení a věnuje se i dalším inspirativním činnostem:

Podtrženo a sečteno

  • Návštěvu muzea vřele doporučuju! Milovníci historie, života a díla Jana Amose Komenského se mohou těšit na jedinečný zážitek.
  • I když je muzeum v historické budově, je částečně bezbariérové.
  • Kde je to jen trochu možné, muzeum zajistilo vstup pomocí mobilní nájezdová rampy, plošiny, schodolezu a výtahu
  • Pro pohyb po celé expozici vám mohou zapůjčit lehký invalidní vozík.
  • Pokud potřebujete něco z výše zmíněného nebo pomoc personálu muzea, dejte o sobě vědět dopředu na telefonním čísle 572 632 288 nebo napište na e-mail muzeum@mjakub.cz.
  • Personál je moc příjemný a ochotný. Nebojte se zeptat, rád vám poradí a pomůže.
  • Po návštěvě muzea můžete posedět v útulné Muzejní kavárně.

Zdroje:

Oficiální stránky Muzea Jana Amose Komenského, Muzeum JAK v Uherském Brodě

Het Comenius Museum, Comenius Museum

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě má novou expozici na světové úrovni, DESIGNMAG

Oficiální stránky města Uherský Brod, Uherský Brod

FB Muzejní kavárna Uherský Brod, Muzejní Kavárna

Na jevišti světa. Komenský a jeho doba (otevření nové expozice 28. 3. 2022), Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě

Stará škola, Muzeum Jana Amose Komenského

Informatorium, Muzeum Jana Amose Komenského

B.01 Muzeum, Muzeum Jana Amose Komenského

A.01 Otevření 28. 3. 2022, Muzeum Jana Amose Komenského

Mailová komunikace se zaměstnankyní muzea Beatou Novotnou.

Oficiální stránky České unie neslyšících, Česká unie neslyšících

Oficiální stránky Musaionfilmu, Musaionfilm

Oficiální stránky města Luhačovice, Luhačovice

Foto: autor

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ