Česko.digital se snaží měnit Česko k lepšímu (nejen) v oblastech zdraví

Česko.digital je komunitou specialistů z různých oborů od IT po marketing, kteří se ve volném čase snaží pomáhat neziskovým organizacím i státu, a tím udělat Česko lepším místem pro život. Mezi oblasti aktivit patří nejen projekty z IT oboru, ale také oblasti vzdělávání, zdraví či sociálních služeb. Česko.digital úspěšně ukončilo již 9 projektů a více než 16 dalších je v realizaci.

Jeden z aktuálně běžících projektů komunity Česko.digital nese název Preventivka s cílem lépe zpřístupnit laické veřejnosti informace o možnostech včasné prevence závažných a civilizačních onemocnění prostřednictvím aplikace v přehledné a atraktivní podobě. Partnerem tohoto projektu je také nezisková organizace Loono, která se zaměřuje na prevenci v oblastech kardiovaskulárních a onkologických onemocnění, ale také v oblastech reprodukčního či duševního zdraví.

V rámci projektu Preventivka má vzniknout aplikace, jež chce naučit veřejnost chodit na preventivní prohlídky, lépe propojit lékaře a pacienty pomocí konzultací a možnosti rovnou se objednat na vyšetření a v neposlední řadě chce být zdravotním deníkem pro hlídání zdraví uživatelů. Odborný obsah aplikace bude garantovaný 1. LF UK a usiluje o řešení problému nepřehlednosti informací o zdraví a prevenci. 

Dalšími zajímavými projekty v oblasti duševního zdraví jsou například projekt Nepanikař nebo Safezóna. V rámci projektu Nepanikař vznikla mobilní aplikace zdarma ke stažení pro Android i iOS, která poskytuje rychlou první psychologickou pomoc. Zaměřuje se například na deprese, úzkosti, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy a nabízí kontakty na odbornou pomoc. 

Vedle toho projekt Safezóna usiluje o vytvoření bezpečného místa pro mladé, kde bude možné najít informace o duševním zdraví, prevenci psychických potíží a dohledat také odkazy na relevantní organizace. V rámci Safezóny již vznikla témata jako „Doma mi ubližují“, „Jsem pořád online“, „Poruchy příjmu potravy“, „Šikana“, „Kyberšikana“ nebo „Trápí mě známky ve škole“. A v přípravě jsou další témata… Celkově komunita dobrovolníků Česko.digital zapojuje více než pět tisíc dobrovolníků a průběžně publikuje nové příležitosti, do nichž je možné se zapojit. Komunita také v minulosti organizovala různé osvětové a společenské akce a přidala se i k podpoře lidí zasažených válkou na Ukrajině. Jak je možné se do komunity Češko.digital zapojit, se lze dozvědět na webové stránce komunity. V současné době organizace hledá pro různé projekty řadu dobrovolníků a volné pozice publikuje na stránce Portál dobrovolníka.

Česko.digital oslaví už třetí narozeniny

V rámci oslav třetích narozenin komunity pořádá Česko.digital neformální setkání, kam lze dorazit s celou rodinou. Na akci bude možné v rámci networkingu potkat další členy komunity a seznámit se s nimi 19. června od 15 hodin v Kasárnách Karlín v Praze. 

Zdroj: cesko.digital

Foto: Pixabay

Vít Kettner

Vít Kettner

Vít působí od konce 2020 v Reveniu jako projektový manažer a v současnosti má na starosti také IT podporu, podílí se na správě webů spolku včetně magazínu Inspirante. Vystudoval Fakultu sociálních věd UK, kde také působil krátce jako vedoucí IT oddělení. Předtím pracoval přes 14 let v Evropském sociálním fondu na MPSV. Vítek se s úžasem z rozmanitosti světa stále něco nového učí. Naposledy se pustil do studia oboru řízení IT technologií, což však mj. ze zdravotních důvodů nedokončil. Svému zdravotnímu omezení dlouho vzdoroval a odmítal si jej připustit. Nakonec se však po opakovaných hospitalizacích se svou diagnózou s pokorou smířil a těší se na každý nový den. Je ženatý s manželkou Vendulou a má syna Vojtu.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!