Chcete pomoci lidem s roztroušenou sklerózou? Darujte jim Domovenku

Světový den štědrosti a dobrých skutků, který jsme si připomněli v úterý 29. listopadu, byl a pořád je skvělou příležitostí a inspirací, jak začít s pomocí druhým.

Ti, kdo už se rozhodli pro dobrý skutek a chtějí pomoci, si například mohou koupit Domovenku, což je poukaz na hodinu cvičení pro jednoho nemocného pacienta s roztroušenou sklerózou. Aby lidé s tímto neurologickým onemocněním mohli žít doma, potřebují pravidelně cvičit. A k tomu jim dárci mohou pomoci právě nákupem Domovenky.

„Darované Domovenky proměníme v péči specialistů. Nemocným se bude věnovat psychoterapeut, rehabilitační specialista a řada dalších odborníků. To vše s jediným cílem aby lidé s roztroušenou sklerózou mohli žít soběstačný život. A ideálně, aby jej mohli žít doma,“ vysvětluje Dominik Melichar, ředitel Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Jak dodává, kromě samotného cvičení zahrnují Domovenky asistenci ošetřovatelů, odborné poradenství i pomoc v místě bydliště.  

Jak darovat Domovenku 

Domovenka stojí 290 Kč a lze ji snadno zakoupit online na www.domovenka.cz. Jak informuje Filip Košťál z PR oddělení Domova svatého Josefa v Žirči, můžete darovat i více Domovenek najednou, nebo pořídit opakovanou měsíční Domovenku. Zatímco jedna zajistí nemocnému hodinu cvičení, pravidelná měsíční mu dokáže změnit život k lepšímu. Přispět je možné i na sbírkový účet 35-6637770237/0100 s variabilním symbolem 7782.  

Loni lidé koupili 8 tisíc Domovenek

Domov sv. Josefa pořádá sbírku Domovenka na pomoc vážně nemocným roztroušenou sklerózou už třetím rokem. Loni dárci koupili 8 tisíc Domovenek a pomohli více než 750 nemocným. „Pomoc však potřebuje 6 tisíc lidí s roztroušenou sklerózou. Mnozí z nich si sami nerozsvítí. Ani se nepodrbou. Přišli o práci a někdy i o rodinu a přátele. Domovenka pro ně může mít navzdory současné inflaci cenu zlata. Je startem k lehčímu životu, nadějí, že budou opět více soběstační,“ vysvětluje Filip Košťál z PR oddělení Domova svatého Josefa v Žirči. 

Tváří sbírky je herečka Ivana Jirešová 

Letošní sbírka odstartovala symbolicky 29. listopadu na Světový den dárcovství, první vlna potrvá do Vánoc. Domovenka má letos svoji ambasadorku. Tváří letošní sbírky se stala herečka Ivana Jirešová, která navštívila Domov sv. Josefa a vyzkoušela si, jaké je to žít s roztroušenou sklerózou. Usedla na vozík a jeden den strávila s nemocnými tak, jak ho prožívají oni. Dostala pořádnou lekci cvičení a pokusila se ovládat počítač bez použití rukou. Proč se k takovému počinu odhodlala? Jsou to čtyři roky, co mi propadlo v divadle rozdrtilo prsty u nohou. Jelo to, drtilo mi to kosti a já nemohla nic dělat. Upoutalo mě to na dva týdny na lůžko a ty myšlenky, které se mi tehdy honily hlavou, to nebylo vůbec nic příjemného. S lidmi na vozíku soucítím. Já jsem po čtrnácti dnech na lůžku vstala. Ale oni takové štěstí nemají,“ řekla herečka Ivana Jirešová a letošní ambasadorka sbírky Domovenka.

Domov sv. Josefa

Domov sv. Josefa vznikl jako páté středisko Oblastní charity Červený Kostelec v krásném areálu bývalého jezuitského kláštera v těsném sousedství Kuksu. Domov sloužil od šedesátých let minulého století až do roku 2000 jako domov důchodců. Ten však byl přesunut do nových prostor a uvolněný objekt získala v restituci řeholní instituce sester Nejsvětější Svátosti z Českých Budějovic. Ta v červnu 2001 darovala objekt Oblastní charitě Červený Kostelec (v té době hospic Anežky České), která se zde rozhodla vybudovat ojedinělé zařízení pro lidi nemocné roztroušenou sklerózou. Domov sv. Josefa je jediným lůžkovým zařízením v republice, které poskytuje komplexní péči osobám vážně nemocným roztroušenou sklerózou.

Foto: Domov svatého Josefa

Domov sv. Josefa v Žirči

Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!