Co byste měli vědět o očkování

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kompletně naočkovaných proti onemocnění covid-19 je už více než milion obyvatel České republiky. Kdo všechno se momentálně může registrovat k očkování přes centrální rezervační systém?

Od pondělí 3. května se nově mohou registrovat všichni, kteří poskytují péči osobám pobírajícím příspěvek na péči ve III. nebo IV. stupni závislosti. K vytvoření registrace je potřeba zadat unikátní kód, který obdržíte na kontaktním pracovišti Úřadu práce České republiky v místě, kde má trvalý pobyt oprávněná osoba (tedy ten, komu je poskytována péče), nikoliv ten, kdo péči poskytuje. Na očkovacím místě se pak taková osoba prokáže dokladem totožnosti a potvrzením od úřadu práce, které obdrží při převzetí kódu.

Podmínkou je, že dotyčný(á) je k 3. květnu 2021 už veden(a) v systému Úřadu práce České republiky jako pečující o osobu ve III. nebo IV. stupni závislosti u dávky příspěvku na péči.

Je moc dobře, že se tyto osoby mohou konečně registrovat k očkování, jelikož v případě, že onemocní covidem-19, tak člověk s těžkým zdravotním postižením, o kterého pečují, se může z hodiny na hodinu ocitnout bez potřebné pomoci a je obtížné někoho narychlo sehnat, když mnozí příjemci příspěvku na péči potřebují nepřetržitou pomoc při zvládání základních životních potřeb.

Dále se už k očkování mohou registrovat všichni vysokoškolští pedagogové.

Od 28. dubna se mohou registrovat také všechny osoby starší 55 let, tento týden by měl být centrální rezervační systém otevřen věkové kategorii 50+.

Až do 15. května se mohou registrovat pracovníci v sociálních službách a všechny osoby s vybranými chronickými onemocněními, jež mohou zhoršit průběh onemocnění covid-19.

Bez časového omezení se mohou stále registrovat všichni zdravotničtí pracovníci a osoby ve věkových kategoriích 80+, 70+ a 60+ a zaměstnanci kritické infrastruktury.

Osoby z výše uvedených kategorií, které nejsou schopny se kvůli zdravotnímu stavu dopravit do místa očkování, se přes centrální rezervační systém neregistrují, ale kontaktují svého ošetřujícího lékaře, s nímž se domluví na postupu očkování v rámci tzv. návštěvní služby.

Pokud si nevíte s objednáním rady, požádejte o pomoc někoho ze svých blízkých, praktického lékaře, obecní úřad, nebo se obraťte na linku 1221, jež je v provozu každý den od 8 do 19 a je na ní zajištěna i služba obousměrné písemné komunikace (více na https://covid-19.infolinky.textcom.cz/app/).

Více informací naleznete i na Covid portálu nebo na Portálu pro pacienty a pacientské organizace.

Přeji vám všem, pokud možno, pohodové dny!

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Nicole Fryčová

Nicole Fryčová

Momentálně dokončuji studium Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Právo je všude kolem nás, reguluje naše životy, setkáváme se s ním každý den a je krásné mu hlouběji porozumět. I proto bylo studium práv mou první a jedinou volbou, kam se vydat po studiu gymnázia. Ve volném čase se věnuji osvětě kolem zdravotního postižení, poradenství a univerzálnímu designu, od prosince 2019 působím jako předsedkyně Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb pod Vládním výborem pro osoby se zdravotním postižením.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!