Už pošestadvacáté se letos uskuteční Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět.

Festival každoročně upozorňuje na důležitá témata, která hýbou společností. Ať už se promítané filmy týkají svobody slova, nezávislosti soudů, identity, vztahů nebo válečných konfliktů, pokaždé svými myšlenkami přesahují hranice kinosálů. Na některá témata nestačí ani dokumentární zpracování. Proto se organizátorky a organizátoři rozhodli přidat hrané snímky, které mají téma lidských práv. Fikční filmy budou doplňovat nesoutěžní dokumenty. 

V termínu od 20. března do 21. dubna se bude konat festival ve čtyřiceti osmi městech po celém Česku, jejich přehled najdete zde. Program a předprodej budou zveřejněny na webu festivalu 5. března.

I letos se festival snaží být co nejvíce přístupný. Většina kin je bezbariérová. Seznam míst v Praze, kde se promítá od 20. do 28. března, a přehledu jejich přístupnosti najdete zde. V pražském programu jsou všechny snímky s českými a anglickými titulky. Debaty jsou vždy v českém jazyce s tlumočením do angličtiny. 

Zahájení festivalu a osm vybraných debat v Praze bude tlumočeno do českého znakového jazyka a budou mít simultánní přepis. Hlasování o tom, které to budou, proběhne koncem února na Facebooku společnosti Deaf Friendly. Ta tlumočení zajišťuje. Pro nevidomé a slabozraké divačky a diváky festival nabízí dva filmy s audiopopisem. 

V Praze bude rovněž několik relaxovaných projekcí. Během nich je v sále tlumené osvětlení a tišší zvuk filmu. Tyto projekce nemají žádné titulky. Jsou obzvlášť přístupné pro lidi s mentálním postižením, obtížemi v soustředění nebo lidi s epilepsií.

Na projekce v Praze mají seniorky a senioři, držitelé karet ZTP a ZTP/P vstup za 65 korun. Asistentky nebo asistenti diváků s průkazem ZTP/P mají vstup zdarma.

Zdroj a foto: www.jedensvet.cz

Logo Jeden svět
Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ