Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Přispívat rodině na asistenta můžete i nadále!

Šňůra charitativních koncertů Benefice pro… pokračovala 7. února v Milovicích. Tentokrát USB Band zahrála v atriu milovické radnice a hosté koncertu a podporovatelé desetiletého Adámka Lubelce přispěli částkou 30 650 korun. Podporovat Adámka můžete i nadále, stačí váš dar poslat na účet Revenium, z.s. 115-5689490267/0100. Variabilní symbol pro Adámka je datum koncertu: 07022020. Všechny finanční dary věnují organizátoři Adámkovi, jehož maminka nutně potřebujeme pomoc asistentů v domácím prostředí.

Adámek sice kvůli své diagnóze na koncertě být nemohl, zastoupil ho však jeho bratr-dvojče, kterého doprovodil Jiří Král. Ten také před koncertem publiku vysvětlil, jak funguje takzvaný Homesharing. Na pódiu brášku Adámka přivítali místostarostka Milovic Ludmila Šimková i spoluzakladatel neziskové organizace Revenium Petr Vyhnánek. A pak už se rozezněly skladby skupiny USB Band.

Příběh Adámka

Adámek se narodil spolu s dvojčetem Matějem před deseti lety. Radost ze zdravých a krásných kloučků však vydržela rodičům jen deset měsíců. Do té doby zdravé a veselé miminko Adámek začalo být apatické, přestalo reagovat na své nejbližší, na své jméno. „Adámek najednou nenavazoval oční kontakt, přestal se smát, nic ho nezajímalo,“ vzpomíná jeho maminka Miroslava Hradská.

Začal žít ve vlastním světě, do něhož dlouho nikoho nepustil. Ve dvou letech lékaři sdělili rodičům diagnózu: dětský autismus a středně těžký mentální handicap. „Život se celé naší rodině v jedné chvíli otočil o sto osmdesát stupňů,“ vypráví maminka.

Adámek špatně spal, přestal rozlišovat den a noc, přidaly se poruchy příjmu potravy. Ačkoliv se maminka snažila, Adámek nemluvil, neorientoval se časem, místem, nekomunikoval a nerozeznával ani své nejbližší. Otec dvojčat náročnou situaci nezvládl a rodinu opustil.

„Maminka začala se synem pod odborným vedením intenzivně pracovat. Během několika let se jí povedlo nastavit alternativní obrázkovou komunikaci pomocí fotografií a piktogramů. Adámka vzdělává doma. Její péče a bezpodmínečná láska posouvají Adámka kupředu. Navzdory nepříznivým diagnózám se v deseti letech začínají objevovat první náznaky rozvoje řeči,“ uvedla Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva organizace Revenium, která je hlavním pořadatelem koncertů Benefice pro…

Vše je však stále běh na dlouhou, pro maminku velmi náročnou trať.  Adámek se neobejde bez neustálého dozoru, špatně zvládá změny, lpí na přesných rituálech. Péče je fyzicky, psychicky i finančně hodně náročná. „Aby se mohla maminka svým dvěma dětem dále naplno věnovat, potřebuje pomoc. Pomoc asistentů v domácím prostředí, aby se mohla věnovat také Matějovi a alespoň trochu normálně žít,“ vysvětluje Hana Potměšilová, proč byl další z cyklu koncertů „Benefice pro…“ věnován právě Adámkovi.

Proč právě benefice s USB Band

Písně kapely USB Band jsou zpívanými příběhy, které prožívá každý z nás. Za nápadem sbližovat a pomáhat hudbou stojí právě její textař, kytarista a zpěvák Michal Svatý. Jako autor je podepsán například pod písněmi Báry Basikové, Marty Kubišové a Věry Špinarové a muzikálu Frida Kahlo.

„Idea projektu Benefice pro… vznikla spontánně. První koncert jsme měli před více než rokem a společně se všemi účastníky jsme dokázali ulehčit Báře, která trpí dětskou obrnou a anartrií. Byl to neuvěřitelný pocit nejen pro nás, ale především pro Barunčinu rodinu. Hraní nás baví, ale když jím můžeme pomoci, má úplně jiný rozměr,“ prozradil důvod rozhodnutí rozjet cyklus těchto koncertů Michal Svatý. Dodává, že by obdobná pomoc nebyla možná bez zájmu všech úžasných lidí, kterým není jiná lidská duše lhostejná.

Podporovat Adámka můžete i nadále, stačí váš dar poslat na účet Revenium, z.s. 115-5689490267/0100. Variabilní symbol pro Adámka je datum koncertu: 07022020. Všechny finanční dary věnují organizátoři Adámkovi, jehož maminka nutně potřebuje pomoc asistentů v domácím prostředí.

Velmi děkujeme místostarostce Ludmile Šimkové za záštitu nad koncertem v Milovicích, kam se mimochodem kapela USB Band vrátí už 13. března. Tentokrát bude hrát pro malou Nelu, která potřebuje polohovací vozík.

Další informace najdete na:

www.beneficepro.cz
www.usbband.cz
www.revenium.cz

Foto: archiv Revenium

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Napsat komentář

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora