Jak se neupéct je zásadní otázka posledních dnů. Dlouho jsem uvažovala o kryoterapii, ale ta je díky spasmům pasé. Navíc kryoterapii mám daleko, ale sprchu/vanu doma. Pustit na sebe ledovou vodu je naprosté požehnání a stoprocentní slast. Někdo to nesnese, já to miluju. Jako správný lední medvěd si chrochtám blahem. Plus mi to nahrazuje koupání v rybníce/bazénu, kam teď stejně nemůžu. Blaho z ledové vody pomíjí, když se soukám z naší vany, ale osprchování za pár kotrmelců vždycky stojí.

Kromě otužování na dřeň piju, piju, piju. Žádný rum, vodku nebo podobné neřesti. Jako abstinent si užívám nepřekvapivě vodu a teplé čajíčky. Navíc jsem jeden z mála bláznů, co v tomhle počasí pije „drsňácky“ zázvorový čaj. Můj krk to oceňuje na maximum, troška té Sahary mi nevadí, naopak. Mňamka největší. Plus nezapomínám na zelený čaj na studeno, ale teplé verze čajíčků pořád vedou. Každý správný beduín ví, že teplý čaj ochlazuje a je to svatá pravda. Takže doporučuju teplé čajíčky a nezapomínat na vodu zvnějšku i zevnitř.

Co rozhodně neuškodí – větrák, který mám hned u postele. Bez něj aspiruju na upečenou krkovičku ve vlastní šťávě. Větrák mám puštěný na maximum celý den, jen to sviští. Občas u toho kulové slyším, ale nejsem uvařená, upečená ani upražená. A to se počítá.

A teď „krapet“ horší část…

Horko mi bohužel zhoršuje projevy roztroušené sklerózy a dalších nemocí. Lehnout si na pláž, tak už nevstanu a lapám po dechu jako rybička v posledním tažení. Nejotravnějším následkem vedra je zvýšená únava a oteklé nohy, které aspirují na titul konve roku. Sundat si oblečení po „vycházce“ je jako z „pohádky o tahání řepy“. Samozřejmě díky otokům mnohem více kulhám a chůze není zrovna nejjistější.

Nejde zapomenout na zhoršený třes. A toho znám hned několik druhů: od toho fuj velkého, většího až po mikrotřes, s kterým už dokážu pracovat. Netřesu se naštěstí často, je to jen občasná nezapomenutelná „okrasa“ mého já (takové sulcchvíle v praxi).

Poslední dny si všímám, že také mnohem hůře čtu nahlas i v duchu. Uvařený mozek mi fakt neprospívá. Unikají mi slova, písmenka a samotný význam věty. Postupně se to zlepšuje, protože vše pravidelně „drilovitě“ trénuju. Já se svého milovaného čtení jen tak nevzdám.

Podtrženo a sečteno: Dávejte na sebe pozor a nezapomínejte na pitný režim!

Foto: Pixabay

Lenka Kyčerková

Lenka Kyčerková

Vystudovala jsem teologickou fakultu a politologii. Věnuji se lektorství čchi-kungu se zaměřením na pacienty s roztroušenou sklerózou, učím děti environmentální programy a kroužek vaření. V roce 2018 mi byla diagnostikována roztroušená skleróza, rychle následovaly diagnózy další. Dva roky píšu blog i na facebooku – Můj život s roztroušenou sklerózou. Miluji svou úžasnou rodinu, čchi-kung, kvalitní četbu, praktickou teologii, procházky lesem, ticho a dobré jídlo.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!