Jak šetřit vodou při zalévání

Pro řadu z nás je zahrada místem klidu a relaxace. Ať už je naší chloubou zelenina, ovoce, květiny, keře, stromy nebo anglický trávník. Podobným pohodovým místem může být i balkon obsypaný truhlíky. 

Jak si zachovat zahradničení při zdražování energií? Nebojte, rady typu prodejte zahrádku nezazní. Zaměřím se na tipy, jak ušetřit vodou při zalévání a na co si dát pozor. Krátce se zastavím i u některých benefitů.

U všech rad platí zdraví na prvním místě! Proč ho taky zbytečně ohrožovat nevhodnými zálivkami nebo náročnými zahradnickými aktivitami. Za to žádná kedlubna nestojí. 

Většina tipů se bude týká zahrad, ale i balkonoví nadšenci si přijdou na své. 

  1. Kdy zaléváte?

Zalévejte brzy ráno nebo později večer. Půda při ranním/večerním zalévání není tolik rozpálená a vodu lépe přijímá. 

Benefit: Užijete si ranního a večerního chládku.

  1. Proč nezalévat v pravé poledne?

Pokud chcete zalévat přímo v pravé poledne, nedoporučuji! Voda se rychle odpařuje, k samotným rostlinám se nic moc nedostane a hrozí spálení vašeho zahradnického úsilí. 

POZOR: Zaléváním v pravé poledne zbytečně ztrácíte peníze, ohrozíte úrodu a především své ZDRAVÍ. Obzvlášť pokud máte zdravotní problémy!

  1. Jak zaléváte?

Zalévejte až ke kořenům. Proč? Zamezíte zbytečnému odpařování vody! Nějakou dobu totiž trvá, než se voda dostane ke kořenům a část se může vypařit už na listech. 

Benefit: Zaléváním ke kořenům si procvičíte prostorové vnímání a paměť!

  1. Zaléváte vodou z vařených brambor?

Můj oblíbený tip! Pokud vaříte brambory a vodu nesolíte, využijte ji! Vodu sbírejte do kbelíku, a až ji bude dost, dejte se do zalévání. 

Benefit: Rostlinám poskytnete řadu vitamínů a minerálů a sobě zdravější plodiny. 

  1. Kypříte půdu?

V současných vedrech nezapomeňte prokypřit půdu. Nejlepší je použít starou dobrou motyku. Těžší práce, která se vyplatí. Voda pronikne lépe ke kořenům a celkově zlepšuje hospodaření s vodou.

POZOR! Pokud máte zdravotní trable, nechte motyku v kůlně a požádejte někoho o pomoc!

  1. Používáte dešťovku?

Dešťová voda je malý velký dar přírody, kterou zahradníci hojně využívají. Pokud ji správně uchováváte a „sbíráte“, můžete výrazně ušetřit!

Benefit: Nejen že je zadarmo, ale je měkká, neobsahuje chlór a dobře se v ní rozpouštějí živiny z půdy. 

  1. Jak uchováváte dešťovou vodu?

Možností je nespočet. Od plastové nádrže, sudu až po podzemní nádrže. Pokud zůstaneme u sudu/plastových nádrží, vždy je zakrývejte víkem! Zamezíte rozmnožení komárů a neztratíte čas sbíráním spadaného listí a jiných nečistot. 

POZOR: Na zimu nádrž/sud vylijte, není určen na celoroční provoz. 

  1. Kam sud/nádrž umístit?

Sudy/nádrže se nejčastěji umisťují přímo pod okap. Pokud chcete zainvestovat a snížit tak možnost, že sud přeteče, pořiďte si sběrač dešťové vody. 

POZOR! Pokud sbíráte vodu z okapu vedoucího do sudu/nádrže, zavzpomínejte, z čeho je vaše střecha. Určuje kvalitu dešťové vody! Pokud je střecha pokryta asfaltem nebo eternitem, dešťovkou nezalévejte záhony. Do vody se mohou uvolňovat karcinogenní a toxické složky!

  1. Používáte samozavlažovací systém?

Samozavlažovací systém něco stojí, ale může výrazně ulehčit zalévání. Odpadne vám kus zahradnické romantiky s konví v ruce, ale pro lidi se zdravotními problémy může být optimálním řešením. Současné systémy jsou dokonce tak „vytuněné“, že zavlažujete i na dálku! Skvělé v případě dovolených nebo hospitalizace. 

Benefity: Můžete si zvolit optimální časový interval zalévání, systém zajistí rovnoměrně rozloženou vláhu a vy výrazně ušetříte!

  1. Používáte zavlažovací truhlíky?

Pokud se vám klasické truhlíky neustále přelévají, použijte samozavlažovací. Rostliny si berou, kolik potřebují, a vy znovu šetříte vodou. 

Benefit: Při správném používání omezíte úzkosti ze zahradnických nezdarů. Nikdo nechce vypěstovat místo krásných rajčat nebo bylinek polomrtvé truhlíky.

  1. Jak jste na tom s mulčováním?

Mulčováním pokrýváme povrch půdy organickým materiálem. Může to být sláma, posekaná tráva, listí, kůra stromů… Mulčování zmenšuje potřebu zavlažování a půda je chráněna před zbytečným vysycháním. Je to velký pomocník, který je prakticky zadarmo, navíc efektně vypadá. 

Benefit: Pro lidi s poruchou jemné motoriky může být příprava organického materiálu a samotné mulčování přínosným cvičením. Obecně je to i dobrá relaxační činnost. 

Zahrada má být místem, kde naberete síly, odpočinete si, přijdete na jiné myšlenky a něco dobrého/pěkného vypěstujete. Pokud je na vás příliš náročná, hurá na balkon. Jestli jej nemáte, na pohodové chvilky stačí pár oblíbených květin na parapetu. Vyberte si, co vám nejvíce vyhovuje. A pokud nic z toho, nevadí. Každého baví něco jiného. 

Zahrada i balkon můžou mít výrazné terapeutické účinky (pokud na nich nepracujete s vyloženým odporem). 

Zaujal vás příspěvek? Brzy se můžete těšit na samostatný článek o zahradní terapii! Spousta informací o tom, jak zahrada povzbuzuje tělo i ducha.

Zdroje: 

Kristýna Průchová: Jak šetřit vodu při zalévání: Nová efektivní metoda pracuje s časem zálivky. iReceptář.cz, 2021

Veronika Zámečníková: 7 tipů jak šetřit vodou na zahrádce: Ekologicky i ekonomicky výhodné. iReceptář.cz, 2018

Sabína Zavarská: Nevylévejte vodu, ve které jste vařili brambory! Má své využití v zahradě. Homebydleni.cz, 2020

7 tipů jak šetřit vodou nejen na zahradě, Kondor, 2018

42 tipů, jak šetřit vodou nejen v domácnosti, Umíme poradit, 2022

5 tipů, jak využít a uchovávat dešťovou vodu. HORNBACH Mulčování, Ekozahrady

Foto: Pixabay

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ