Jaké kanály je vhodné využít při hledání práce?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Mám zdravotní postižení. Kde všude mohu hledat práci? Jaké kanály mohu při hledání zaměstnání využít? Je ještě vhodné posílat zaměstnavatelům životopis poštou?

Při hledání vhodného zaměstnání je třeba využít všechny dostupné možnosti. Platí pravidlo, že více je v tomto případě lépe. Nesázejte pouze na jednu kartu.

Online svět je dnes základ. Kontrolujte každý den pracovní servery, jež nabízejí inzerci zaměstnavatelů. Poctivě si pročítejte inzeráty s nabídkou práce, a když vás něco zaujme, hned reagujte (o tom, jak psát životopis viz inspirante.cz/index.php/2018/12/04/spatne-napsane-cv-vas-muze-odstrelit/). Existují servery, které se zaměřují i na práci osob se zdravotním postižením, těmi začněte. Některé firmy uvádějí do inzerátu, že pozice je vhodná i pro člověka se zdravotním postižením a že ho mohou přijmout. Hledejte takové firemní prostředí, kde jsou připraveni reagovat na vaše specifické potřeby.

Můžete si vytvořit profil na sociálních sítích (LinkedIn, Facebook), i tady se běžně objevují nabídky na zprostředkování zaměstnání. Navíc když budete mít takový profil vytvořený, firmy si vás  mohou samy vyhledat podle klíčových slov a oslovit vás. To platí zejména pro specializované pozice. Přidejte si na tyto sítě své známé, kteří vás přes ně mohou firmám doporučit.

Nebojte se zajít na Úřad práce. Přestože změnily svou podobu a už se nevěnují výhradně zprostředkování práce, stále jsou tu od toho, aby ji lidem pomohly nalézt. Firmy je oslovují a spolupracují s nimi. Nebojte se tam proto pro nějaký tip zajít. Na Úřadech práce by navíc měli být vyškolení profesionálové, kteří se věnují pouze zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Neposílejte do firem tištěné životopisy, nikdo je číst nebude. Navíc nedáte firmě souhlas se zpracováním osobních údajů, a tak by ho nemohla ani přijmout. Kvůli GDPR (General Data Protection Regulation) by firmy neměly schraňovat vaše údaje, proto si vás nemohou držet v databázi. Je výhodnější reagovat na konkrétní inzerovanou pozici než bezhlavě rozesílat životopisy do všech stran. 

V současnosti jsou z důvodů coronavirové nákazy omezené možnosti osobního setkávání, ale existují pracovní veletrhy nebo dny otevřených dveří, kde se zaměstnavatelé prezentují a hledají nové lidi. Zkuste tuto příležitost! Na takovou akci si naopak několik vytištěných životopisů vezměte, dáte je náborářům přímo na místě a podepíšete souhlas se zpracováním osobních údajů. 

Oslovte své známé a rozšiřte informaci, že hledáte novou práci. Mít kontakty se vždy vyplatí. Pokud víte o nějaké firmě v okolí, která zaměstnává více lidí s postižením, oslovte ji.

Přejeme mnoho úspěchů při hledání budoucího zaměstnání!

V seriálu také vyšlo:

http://www.inspirante.cz.forrest.miniserver.cz/index.php/2020/08/20/brigada-jako-vstupenka-na-trh-prace/
http://www.inspirante.cz.forrest.miniserver.cz/index.php/2020/08/05/invalidni-duchod-a-rodicovska-dovolena/
http://www.inspirante.cz.forrest.miniserver.cz/index.php/2020/07/20/dovolena-a-pracovni-neschopnost/
http://www.inspirante.cz.forrest.miniserver.cz/index.php/2020/07/08/pracovni-neschopnost-a-invalidita/
http://www.inspirante.cz.forrest.miniserver.cz/index.php/2020/06/19/soubeh-invalidniho-duchodu-a-pracovniho-uplatneni/
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Tereza Moravová

Tereza Moravová

Tereza Moravová se dlouhodobě věnuje problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Absolventka speciální pedagogiky pracuje pátým rokem v oddělení náboru nových zaměstnanců do firmy, proto je pro ni pracovní uplatnění lidí denním chlebem. Sama má získané zdravotní postižení.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!