Mezinárodní týden neslyšících začal dnes 19. září, kdy Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN ČR) pokřtí knihu Jsem jedno ucho 2022. Čtenáři v ní najdou 22 příběhů lidí se sluchovým handicapem. Autorkou je Veronika Cézová, mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

Autorka nabírala příběhy po celý rok – osobně, prostřednictvím telefonických rozhovorů i online hovorů. ‚Nejvzdálenější‘ je příběh neslyšící Moniky Zaoralové, která žije dlouhodobě ve Španělsku, kde poprvé v životě musela kvůli rakovině prsu využít služeb tlumočníka znakového jazyka.

„Jsem jedno ucho 2022 odhaluje i příběhy odborníků, kteří nastavují sluchadla a kochleární

implantáty. Jakub Brandejs z Brna v knize odkrývá taje nedoslýchavosti, Pavla Krejzlová

z Fakultní nemocnice Hradec Králové zase varuje před všudypřítomným hlukem, který nám

nenávratně poškozuje sluch,“ uvedla pro Inspirante autorka knihy a doplnila: „V nové knize jsou i příběhy neslyšícího moderátora České televize Josefa Bovkuna, který se narodil na Sibiři a pomáhá s tlumočením neslyšícím ukrajinským uprchlíkům. A na své si přijdou i milovníci adrenalinu v příběhu Karla Svitáka, prvního neslyšícího, který sám skočil s padákem.“ 

Kniha Jsem jedno ucho 2022 bude dnes slavnostně pokřtěna v Karolinu Univerzity Karlovy. Záštitu akci poskytla rektorka UK prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., Akademie věd ČR, Magistrát Hlavního města Prahy a Praha 1.

Projekt Jsem jedno ucho

Veronika Cézová od roku 2018 představuje příběhy lidí se sluchovým handicapem. Dosud se představilo 127 lidí neslyšících, nedoslýchavých, ohluchlých nebo lidí s kochleárním implantátem či tinnitem. V rámci projektu vychází dvouměsíčník Jsem jedno ucho, který je jako jediný časopis v Česku celý přeložený do znakového jazyka a přístupný neslyšícím prostřednictvím QR kódu a videa na YouTube. Součástí projektu jsou i besedy lidí se sluchovým handicapem na školách.

Obálka knihy
Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!