Lidí na vozíku kvůli sportu přibylo. Herec učí děti, jak se vyhnout úrazu míchy

Za minulý rok bylo 131 osob léčeno na spinálních rehabilitačních jednotkách kvůli poranění míchy úrazem proti 123 osobám v roce 2018. Zatímco pádů a autonehod bylo zhruba stejně jako v předchozích letech, výrazně se zvýšily úrazy míchy při sportu (14 proti 4).

Na tuto skutečnost se rozhodla reagovat Česká asociace paraplegiků, která ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa dlouhodobě provozuje projekt prevence úrazů mládeže BanalFatal! Protože z důvodu pandemie covid-19 nemohly probíhat pravidelné besedy se žáky škol, vzniklo edukativní video s hercem Hynkem Čermákem. To bude distribuováno do škol.

„Čísla za minulý rok bohužel ukázala, že si při sportu přivodilo úraz míchy více osob než za rok 2018. A nejvíce sportu samozřejmě přeje léto. Proto považujeme za velmi důležité právě v této době opět připomenout (nejen) mladým prevenci,“ uvádí Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA.

V novém edukativním videu s populárním hercem Hynkem Čermákem se děti a mládež dozvědí, jak se efektivně chránit před úrazem páteře, jak páteř a mícha fungují, proč mívají úrazy míchy fatální následky a jak poskytnout první pomoc. Toto důležité téma nabývá na důležitosti před prázdninami, které jsou častou dobou úrazů mladých lidí.

„Prevenci úrazů mládeže se věnuji dlouhodobě a mám k tomu blízko nejen proto, že jsem se často věnoval a stále věnuji adrenalinovým aktivitám, ale jsem zároveň otec. Rád jsem tak vystoupil v tomto videu. Doufám, že pár mladých díky němu nebude machrovat a nezpůsobí si tak těžký úraz,” řekl Hynek Čermák.

BanalFatal! je program prevence úrazů páteře a míchy zaměřený nejen na žáky základních škol. Smyslem je upozornit děti a mladé formou besed, že mnohdy velmi banální situace, jako skok do vody, úraz na lyžích, uklouznutí či pád může způsobit fatální následky. Poškození míchy bývá neměnné a trvalé Je třeba myslet na to, jak křehká a zranitelná je páteř a co následuje po poškození míchy – většinou trvalé ochrnutí.

„Dva z našich lektorů jsou po úrazu páteře na vozíku a často jsou děti na seminářích překvapené, jaká banální činnost je na něj dostala. Dochází u nich k aha momentu, uvědomí si, že nejsou nezranitelné,“ shrnuje přínosy besed Klára Vohrnová, koordinátorka projektu.

České asociace paraplegiků
Byla založena roku 1990 jako Svaz paraplegiků, hájící práva lidí po poranění míchy. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. Od začátku Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči – spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků – CZEPA. Mezi dlouhodobé služby patří zdravotní a sociální poradenství a mezi nově nabízené startovací byty, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérové místa v Česku, komunitní a informační portál Vozejkov.cz, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště či preventivní program pro mládež BanalFatal! V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci.

Zdroj, foto: czepa.cz

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!