Středeční pozdní odpoledne 15. září patřilo v Oboře Hvězda 3. ročníku charitativního závodu Běh dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Tentokrát jde celé startovné na rodiny v tísni.

Pro mě to bylo letos druhé setkání s VDV–NOH a známými lidmi, kteří se podobně jako já rozhodli udělat něco pro dobrou věc a rovněž něco pro sebe. Místo sledování pětitisícího dílu seriálu o jiných lidech jsme si žili ten svůj a naplňovali ho pohybem, který dělá tělu tak dobře a navíc může někomu pomoci. To není málo!

Aneb jak prohlásil Hippokrates: Jakýkoliv lék může nahradit vhodně zvolený pohyb. Ale žádný lék nenahradí pohyb. Cvičte třikrát více!

Vím, že charitativních běhů je už hodně. Tenhle však má pro mě ještě další rozměr. Díky letošnímu ocenění veřejností, kterým jsem byla poctěna při udělování Ceny Olgy Havlové, jsem si řekla, že se budu dál rozvíjet. Myslím nejen mentálně, ale i pohybem a posunu hranice, kam moje tělo dovolí. Jenom pomalu a postupně. Jak říká běžecký guru Miloš Škorpil, každý začínající běžec by měl začít po-ma-lu. Neuhnat se a nezkazit si k pohybu vztah. A právě Miloš Škorpil byl jedním z patronů už 3. ročníku tohoto charitativního běhu. Osobní setkání s člověkem, který má na můj běžecký vývoj vliv, bylo motivační. Další patronkou byly už moje známé laureátky Ceny Olgy Havlové: kolegyně z Revenia Tereza Nagyová a Martina Půtová, která kdysi přišla o zrak. Teď běžela s manželem po boku.

Bylo to – řečeno mýma očima – milé a láskyplné. Takhle běhávám i já po boku s manželem Milošem. Tentokrát ho zastoupila Marie, moje kamarádka, kterou jsem získala před sedmi lety právě díky běhu. Maruška trpělivě sdílela mé pomalé tempo, a tak jsme si během 5kilometrové trasy stihly říct spoustu novinek v našich životech. Zároveň jsme běžely vnímavě. Vždyť u takových akcí nejde jen o čas, ale o prožití samotného pohybu a pocitů. A jsou hezké!

Protože mám ráda legrácky, využila jsem toho, že při focení ve fotostánku si každý mohl do ruky vzít tabulku s nějakým heslem. Například „Neříkej hop, dokud neuběhneš Běh dobré vůle.“ Nebo „Po Běhu dobré vůle je každý generálem!“ Tak já už můžu říkat HOP a ještě jsem vlastně v záloze povýšena rovnou o dvě hodnosti! Z podplukovnice rovnou na GENERÁLA. Je to další rozměr té akce! ☺ 

V tom jsou takové chvíle kouzelné. Můžeme přispět někomu, kdo na tom není tak dobře jako my. Můžeme sdílet zajímavé prostory, které na nás dýchají i historií. A také vzdát hold těm, kteří pro druhé dělali a dělají více, než musí. Zároveň jsou možností užít si toho, že JSME JEŠTĚ TADY.

Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové založila Olga Havlová (1933– 1996) s cílem pomáhat lidem se zdravotním nebo sociálním handicapem, aby se mohli co nejlépe začlenit do společnosti. Nadace realizuje projekty v oblasti zdravotní, sociálně-zdravotní, vzdělání a  ochrany lidských práv.

Foto: Zdeněk Chrapek ©

Picture of Zuzka Nemčíková

Zuzka Nemčíková

Bývalá armádní psycholožka a hlavně nezdolná optimistka, sama říká, že má výcvik na zvládání nadlimitních životních situací. Prodělala třikrát rakovinu prsu, včetně opakovaných recidiv. Jako BRCA pozitivní se jí vrátila také rakovina vaječníků, nyní včetně metastáz. Na své cestě životem jde svou vitalitou příkladem i stovkám dalších pacientek. V roce 2018 otevřela své psychologické poradenství v Žatci, které je zároveň pobočkou spolku Revenium. Svými Pohlazeními pravidelně přispívá do online magazínu Inspirante.cz, ale i v jiných médiích je jako doma. Zuzka miluje běhání, je proslulou účastnicí seriálu RunTour, kde sbírala dojmy i trofeje. Největší výhrou je však její manžel Miloš, který jí drží palce ve všem, do čeho se pustí.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ