Mozkový implantát pomáhá ochrnutým komunikovat psaním

Technologie posouvá možnosti v různých směrech. Díky ní mohou například ochrnutí lidé alespoň částečně komunikovat s okolím.

V minulosti se takovou technologií stalo například sledování očí, jež umožňovalo ochrnutým osobám alespoň částečnou interakci ve speciálním prostředí. Nyní vydali vědci ze Stanfordské univerzity novou studii, v jejímž rámci vytvořili systém schopný převádět pokyny přímo z mozku do psaného textu. Podle studie by paralyzovaní lidé mohli komunikovat rychlostí srovnatelnou s textovým chatem. Nová technologie využívá signály z motorické části mozku, jež vydává při psaní, a převádí je na písmena.

Vědecký tým pracoval při testování s 65letým mužem, který utrpěl závažné poranění míchy a ochrnul od krku dolů. Vědci začali umístěním dvou implantátů mozkových čipů do motorické kůry T5, tedy té části mozku, jež řídí pohyb. Muži řekli, aby si představil, že píše na papír jednotlivá písmena. Algoritmus umělé inteligence přitom rozpoznával signály, jež mozek vysílá a ukládá si je do paměti. Následně je díky tomu dokáže zpětně rozpoznat a psát. Díky těmto implantátům postižený napíše zhruba 18 slov za minutu s přesností 94,1 procenta, přičemž dospělý napíše na chytrém telefonu za minutu přibližně 23 slov. Vědci tvrdí, že tato technika je mnohem rychlejší než její předchůdci a je možné se ji rychleji naučit.

Zdroj: otechnice.cz
Foto: Unsplash

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!