Na cestu k moři pomůže dětem s lupénkou rodina Igráčků s puntíky

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou by neměl zůstat se svými starostmi sám. Proto se spolek Revenium rozhodl uspořádat u příležitosti Světového dne psoriázy, který v letošním roce připadá na pátek 29. října 2021, už druhý ročník Puntíkového dne. Nově ho podpoří rodina Igráčků s puntíky, která dětem vysvětlí, že lupénka není infekční.

Druhý ročník happeningu má letos charitativní charakter. Díky spolupráci s firmou EFKO-karton z Nového Veselí vznikla čtyřčlenná rodina Igráčků s puntíky. Ta dětem v září a říjnu ve školách vysvětlí, že lupénka není infekční a jejich kamarádi se liší maximálně právě těmi puntíky na kůži. „Koupí Igráčků s puntíky v e-shopu Revenia nebo ve školách, lázních a na dalších místech tak mohou všichni podpořit pět rodin dětí s lupénkou či podobným onemocněním, které se vydají na třítýdenní pobyt u moře. Slaná voda totiž psoriatikům velmi pomáhá,“ vysvětluje předsedkyně spolku Revenium Hana Potměšilová. Igráčky s puntíky bude prodávat v e-shopu také EFKO-karton. Z každé prodané figurky poputuje 35 korun právě na cestu k moři pro rodiny dětí s lupénkou.

„Revenium nás před pár měsíci oslovilo s dotazem možnosti výroby limitované edice puntíkových Igráčků a zároveň nás seznámilo s celým puntíkovým projektem, věnujícím se psoriáze. Ten se nám od začátku moc líbil a rozhodli jsme se jej aktivně podpořit,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton. Věří, že jejich oblíbená figurka pomůže nejen s osvětou, ale i nasbírat potřebné finance putující na léčbu konkrétních dětí. „Vidím v tom symbolické propojení hračky s pomocí našim nejmenším.“

Když odlepíš puntík, zůstane člověk

Děti se v online prostoru zapojily do Puntíkového dne již loni. Letos budou mít možnost zjistit o lupénce ještě více. Igráčci s puntíky mají u sebe malé kartičky se základními informacemi o psoriáze a psoriatické artritidě, ale také nálepky s dalšími puntíky. „Dítě může na figurky puntíky lepit a zase je odlepovat. Lépe si tak představí, že lupénka může být někdy viditelná hodně a jindy zase vůbec, ale také to, že pod puntíky je vždy člověk, stejný jako ono,“ usmívá se organizátorka akce, zdravotní sestra a členka výboru pacientské organizace SPAE Gabriela Doleželová. 

Je přesvědčena, že dítě, které se o lupénce dozví hravou formou, přijme informace o této nemoci velmi jednoduše. „Prostě bude vědět, že lupénka není infekční a že kamarádi s touto nemocí patří do party a do rodiny.“

A přesně to je cílem Puntíkového dne – informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby. Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka NENÍ INFEKČNÍ, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit. 

Doleželová pracuje jako zdravotní sestra v Nemocnici Jihlava a zároveň je v Reveniu sestrou na telefonu neboli Sestrou v akci právě pro pacienty s lupénkou a jejich blízké. Už od začátku letošních prázdnin jí s osvětou druhého ročníku Puntíkového dne na sociálních sítích pomáhá dvojice pacientů s lupénkou Lucie a Vlastimil, která široké veřejnosti vysvětluje, jak s touto nemocí „vyjít“ v různých životních situacích.

Každý den s lupénkou

„Budeme velice rádi, když se k nám přidáte a společně podpoříme pacienty s lupénkou tím, že si na sebe 29. října vezmeme oblečení či doplňky s puntíky. Dáme tak svému okolí najevo, že jsou nám známa základní fakta o lupénce a tito lidé nám nejsou lhostejní,“ zve na 29. říjen Doleželová. 

K Puntíkovému dni už od loňska patří kromě společnosti EFKO-karton také kolegové z MYJÓMI – družstva invalidů, kteří připravili speciální puntíkový šátek a kolekci dalších puntíkových předmětů včetně ponožek s puntíky. Partnerem akce jsou pacientská organizace SPAE a v neposlední řadě nadace Pierre Fabre a společnost L´Oreal. Mediálním partnerem je online magazín Inspirante.cz neziskové organizace Revenium.

„V současné době mám přislíbenou podporu projektu různých zdravotnických zařízení, nemocnic, lázní, škol, neziskových a pacientských organizací, firem. Je skvělé, že se k Puntíkům připojují i zahraniční organizace sdružující psoriatiky. To ukazuje, že život s lupénkou není pro pacienty jednoduchý a zasahuje do běžného chodu rodiny nejen v České republice,“ prozrazuje Gabriela Doleželová.

Více informací:

Foto: Gabriela Doleželová

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!