Také se vám to zdá divné, že by šel někdo do nemocnice, na onkologii dobrovolně? A že tam dokonce dobrovolně a opakovaně tráví volný čas? A ještě ke všemu, že mu to dává smysl a dobrý pocit? Ale je to tak. Do nemocnic na onkologie či k onkologickým lůžkům míří ročně více než stovka dobrovolníků. A většina z nich je zapojená přes Amelii, z.s. Proč to dělají? 

„Trávit svůj volný čas s vážně nemocnými pacienty mi přišlo na začátku jako krásná myšlenka. Postupem času jsem však zjistila, že celé dobrovolnictví je něco mnohem víc než jen dobrý pocit, těžko se mi to slovy popisuje. Není to vždy jednoduché, občas veselé, občas smutné, ale při každé návštěvě pacientů vím a hlavně na nich vidím, že to, co dělám, má smysl. A to stojí za to zažít,“ říká jedna z dobrovolnic Míša.  

Na ni navazuje jiná dobrovolnice Alžběta: „Dobrovolnictví v Amelii mi dalo novou možnost potkat  spoustu úžasných lidí, někteří se stali mými přáteli, někteří mým životem jen prošli, další ještě potkám. Je to tedy práce s lidmi, pro lidi a pro mě samotnou. Některé chvíle jsou radostnější, některé méně, ale  všechny se dají shrnout do jedinečného hesla: tohle je život.“  

Dobrovolníci Amelie běžně docházejí do šesti nemocnic na 12 oddělení, nabízejí svůj čas a lidský zájem. Povídají si, předčítají, na ambulancích nabízejí drobné občerstvení při čekání, vedou výtvarné či hudební dílny, zapojují se do akcí. V současné situaci stejně jako veřejnost do nemocnic nemohou, a tak se zaměřují na podporu a zprostředkování kontaktu na dálku – předávají pozdravy, drobné dárky, posílají různé jednoduché aktivity k lůžku, telefonují nebo zdobí nemocnice. Nyní se už těší na návrat do nemocnic a k lůžkům. 

„Být dobrovolníkem pro nemocnici je v dnešní době složité, ale pevně věříme, že se už brzy vrátí na oddělení. I proto chceme připravit další dobrovolníky, aby mohli vyrazit do nemocnic, jakmile to bude možné,“ doplňuje metodička a ředitelka spolku Michaela Čadková Svejkovská. Školení jsou plánována na duben (jeden den online) a květen (prezenčně). 

Aby byla tato činnost bezpečná, jsou dobrovolníci proškoleni, pojištěni, vedeni koordinátorem a pod supervizí. Dobrovolnictví přináší mnoho dobrého do života jak nemocným, tak dobrovolníkům a ve svém důsledku i společnosti. Zapojit se po proškolení může každý od 18 let. Ročně odslouží  dobrovolníci v nemocnicích více než tisíc hodin.

Logo amelie

Amelie se už od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života, a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Dobrovolnický program na dospělých onkologiích Amelie rozvíjí od svého založení. Akreditovaný program běží  nepřetržitě od roku 2009. Více informací o dobrovolnictví a neziskové organizaci Amelie, z.s., na webových stránkách www.amelie-zs.cz

Zdroj: Amelie, z.s.
Ilustrační foto: archiv Amelie, z.s.

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ