Onkologické onemocnění překvapí a je jedno, jestli u sebe nebo u blízkého. Mnohdy vyžaduje rychlé změny, které umožní léčbu. Ta vytrhne člověka na dlouhý čas z běžného fungování – v rodinách se mění role, v práci nemocný čerpá neschopenku, musí svůj čas podřídit nepředvídatelnému režimu, do vztahů se rakovina vetře jako nepříjemné téma. Náhlost a rozsah změny může člověka i jeho blízké zanechat v izolaci a bezradnosti, ale také ve finanční úzkosti nebo dalších neřešených obtížích. Co s tím? Na to dopovídá nabídka Center Amelie.

„Rakovina? Tys ji ještě neměla?“ tato otázka v rozhovoru rozhodně zaskočí. Její podstata však odkazuje na četnost výskytu onkologického onemocnění, jeho potenciální blízkost k nám osobně a také k tomu, že rakovinu vykazujeme do zóny témat, o kterých se raději mluví jen tiše. V Centrech Amelie je však možné mluvit o všem, co s rakovinou souvisí, a to bezplatně, v klidu a bezpečí. Najdeme je v Praze, Olomouci, Liberci a Rakovníku, část aktivit vychází i do dalších organizací nebo se nabízejí on-line třeba přes telefon nebo skype.

„Centra Amelie nabízejí soubor aktivit, které podporují léčbu a život s rakovinou. Je to proto, že informovaný a aktivní člověk lépe přijímá výzvy, které ho v souvislosti s rakovinou potkávají. Téměř nikdo nechce jen čekat, až jak se léčba vyvine, chceme pro sebe něco udělat – ať už to je poradenství, cvičení, arteterapie nebo třeba přednáška. Být aktivní nám nechává život v našich rukou,“ shrnuje ředitelka Amelie Michaela Čadková Svejkovská.

Amelie, z.s. v Centrech nabízí podporu odborníků, jako jsou psycholog, sociální pracovník nebo výživový poradce, ale také aktivity, které nemocné vracejí k běžnému životu. Mezi ně patří pohybové, sebezkušeností nebo vzdělávací aktivity. V Tematických měsících tak nemocní i blízcí najdou odborné informace, naučí se nové dovednosti, v Návratu do zaměstnání po nemoci získají specifické informace, napíšou životopis a naučí se správné vyhledávání, zatímco ve specifických aktivitách mohou vyrazit na společnou procházku s dalšími nemocnými, zkusit cvičení nebo trénink paměti. V nabídce nechybí ani on-line přednášky nebo workshopy.

Tato bezplatná nabídka je určená všem onkologicky nemocným a jejich blízkým, všem, na koho současná situace padá, obává se vycházet, stahuje se z kontaktů s blízkými i vzdálenějšími lidmi, neví, co dělat, nebo je prostě na situaci a svou nemoc sám. Pracovníci a dobrovolníci Amelie, z.s. nabízejí telefonický kontakt. 

Stačí se jen ozvat do Centra Amelie na telefon +420 739 004 333 a pracovníci se ozvou zpět a budou s těmi, kdo si to přejí, v průběžném kontaktu.

Nezůstávejte sami za zavřenými dveřmi, Amelie tu je pro vás a s vámi.

Společně to zvládneme a nejen v době restrikcí!

Amelie, z.s. se už od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Více informací o Centrech, dobrovolnickém programu a neziskové organizaci Amelie, z.s. lze nalézt na oficiálních webových stránkách amelie-zs.cz.

Nezůstat sám

Zdroj, foto: amelie-zs.cz

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!