Odbornou společnost oční chirurgie poprvé povede lékař z východní Evropy

Světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka byl zvolen prezidentem Americko-evropské odborné společnosti očních chirurgů (AECOS). Funkci převzal 12. června na sympoziu v belgických Antverpách. V čele prestižní oftalmologické organizace bude působit následující dva roky.

Společnost AECOS se věnuje vzdělávání a inovacím v oční chirurgii už více než 10 let. Mimo jiné pořádá i významné oftalmologické kongresy s mezinárodní účastí. Ty se pořádají vždy jednou ročně v Evropě a dvakrát v USA. Společnost sdružuje špičkové oční chirurgy z univerzitních i privátních pracovišť, zástupce průmyslu, investory a významně přispívá k rozvoji oční chirurgie. Do jejího čela vůbec poprvé usedne lékař z postkomunistické části Evropy. „Zvolení do čela tak významné společnosti, která se podílí na rozvoji oční chirurgie a vzdělávání očních lékařů, je pro mě nesmírnou ctí a zároveň důkazem toho, že česká oční chirurgie je ve světě respektována i mezi těmi nejvyspělejšími zeměmi. Jedním z mých cílů bude nejen předání zkušeností kolegům v rámci pořádaných kongresů, ale také načerpání nových poznatků a sledování nejnovějších trendů, technologií a postupů a jejich předání českým kolegům tak, aby se operace zraku staly pro pacienty ještě bezpečnější a komfortnější. Ve své funkci bych chtěl také udržet vysokou kvalitu kongresů a vzdělávacích činností organizace,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, který je členem i jiných významných českých a evropských společností, například Evropské společnosti kataraktových a refrakčních chirurgů (ESCRS).

Společnost mimo jiné uděluje granty pro výzkum a vývoj inovací v oční chirurgii. Pavel Stodůlka jako nový prezident AECOS vyhlásil v rámci kongresu v Antverpách výsledky minulého grantu, který se věnoval syndromu suchého oka. Taktéž vyhlásil vítěze pro letošní rok. Grant poslouží pro výzkum nové operační metody keratokonu. Mimo jiné zaznělo mnoho podnětných přednášek s tématy jako umělá inteligence či trendy v oftalmologii, nové lasery pro oční operace či postavení žen v oční chirurgii.

Prezidenta AECOS Europe volí evropský výbor, který má 17 členů, Stodůlka byl zvolen jasnou většinou. „Pavel Stodůlka je výborný chirurg, inovátor a pravidelně přispívá do odborného programu kongresů AECOS. Ve svém čele tak budeme mít nejen skvělého specialistu, ale také poprvé prezidenta z postkomunistické části Evropy, která byla oddělena od zbytku Evropy a USA do pádu železné opony před 30 lety. Přesto tato část Evropy historicky významně přispívala k vývoji medicíny,“ řekl po jeho zvolení německý oční chirurg a univerzitní profesor Burkhard Dick, MD, PhD.

Zdroj: kurzy.cz

Foto: AECOS

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ