Rozvíjet dětskou představivost, vrátit dětem jemnou motoriku, či pracovat výhradně s přírodními materiály. To vše patří mezi devízy chráněné dílny T–WOOD s.r.o. z Frýdlantu nad Ostravicí. A jen tak mimochodem: zaměstnanci firmy T–WOOD jsou z větší části zdravotně handicapovaní.

Petra Tomáška v roce 2008 potkala souhra životních událostí, kvůli kterým musel odejít z firmy, kde pracoval. Posléze zjistil, že se svým zrakovým handicapem, kterým trpí už od mládí, těžko najde novou práci. Pustil se tedy do podnikání. Začal s malou firmou, kde pracovali tři lidé. Brzo se firma začala rozrůstat, dnes už má přes šedesát zaměstnanců a obrat zhruba 55 miliónů ročně. S navyšováním počtu zaměstnanců přišla také nevyhnutelná změna prostor.

Přestože se firma neustále rozšiřuje, nevytrácí se z její interní komunikace osobní přístup. „Pokud někdo například svoji práci nezvládá, snažíme se mu vyjít vstříc a najít pozici, která by pro něj byla optimální,“ říká obchodní ředitel firmy Josef Staněk. Přístup k zaměstnancům pramení z toho, že sám zakladatel firmy Petr Tomášek poznal, jak těžké je najít práci, pokud je člověk zdravotně handicapovaný. „Základem je společná snaha najít uplatnění pro člověka bez ohledu na jeho handicap,“ dodává Staněk.

Přístup, s jakým je firma vedena, připomíná i princip, na jehož základě fungují originální výrobky dílny: hrací stěna, nebo takzvané kostkoviště. Stejně jako všechny výrobky T–WOOD jsou i tyto z přírodního dřeva, které pochází z přirozeně obnovitelných zdrojů. Aby se výroba negativně nepodepsala na přírodě považují lidé z firmy za jednu ze svých priorit. Ale zpět ke zmíněným výrobkům: hrací stěna a kostkoviště fungují na principu Montessori, tedy konceptu, který má za cíl rozvíjet dítě zábavnou formou a podporovat dovednosti jako je jemná motorika, tedy cosi, nač se dnes často zapomíná.

Chráněná dílna T–WOOD však disponuje širším sortimentem, než jsou hračky pro děti. Její výrobky obsáhnou širokou škálu od dřevěných podlah po zahradní nábytek. Právě na hrací stěnu, kostkoviště či dekorativní spirály má firma také ochranné známky, další produkty má v distribuci. A to vše zajišťují z větší části lidé se zdravotním handicapem… A nevykonávají jen manuální práce, ale pracují i s financemi či v samotném prodeji. Zákazníci handicapované berou úplně normálně, žijeme ostatně ve 21. století. Člověku ale přeci jen přijde na mysl, jestli se za tu dobu mezi zákazníky nenašel někdo, kdo by měl se znevýhodněnou obsluhou problém. „Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal,“ uzavřel Josef Staněk.


T – WOOD s. r. o.

  • firma T–WOOD s. r. o. byla založená v roce 2008 Petrem Tomáškem
  • sídlí a má prodejnu ve Frýdlantu nad Ostravicí
  • specializuje se na výrobky z dřevěných materiálů
  • dnes má 63 zaměstnanců a obrat zhruba 55 milionů ročně
  • webové stránky firmy: https://eshop.t-wood.cz/cs/

 

Foto: archiv T – WOOD s. r. o.

Marek Blažíček

Marek Blažíček

Roztroušenou sklerózu mu sice diagnostikovali před nedávnem, ve dvaadvaceti, ale když si Marek Blažíček vzpomene na zážitky z dětství, má pocit, že si s RS tyká už déle. Bere to s humorem, (vždyť #JsemIronman), a protože studuje Tvorbu textu a scénáře na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, jeho texty najdete také na Aktivnizivot.cz

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!