Příspěvek na péči se poskytuje osobám, jež jsou z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislé na pomoci jiné fyzické osoby. Současný systém však mnoha z nich nevyhovuje. Proto se jej snaží změnit.

Nejvyšší, čtvrtý stupeň totiž vystačí maximálně na pět hodin pomoci denně, ale řada lidí s handicapem jí potřebují mnohem více. Jedním z kroků, jež se snaží iniciovat zavedení pátého, individualizovaného stupně příspěvku na péči, aby každý mohl využívat tolik péče, kolik potřebuje, je časosběrný dokumentární film České televize a režiséra Tomáše Kleina Pátý stupeň. Jeho premiéra se uskuteční 18. září od 18.00 v Praze v divadle Vzlet. Pět lidí s postižením mělo možnost po dobu jednoho roku využívat asistenci ve skutečně potřebném rozsahu. Co se v jejich životech dělo a co bude dál?

Po projekci bude následovat debata s autorem filmu Tomášem Kleinem, ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou, účastnicí Pátého stupně Lenkou Dvořákovou, sebeobhájcem Michalem Pragerem a Emmou Robinson pečující o svého dospělého syna Jakuba. Debatu bude moderovat Erik Čipera z Asistence.

Vstup je volný a bezbariérový. Počet míst je omezen, proto je nutná rezervace na e-mailu podpora@asistence.org.

Podívejte se na  videopozvánku!

Zdroj: patystupen.cz

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ