Vysvětluje dětem i dospělým, že lupénka není infekční!

Letos již počtvrté oslavíme „Puntíkový den“, což je osvětový projekt, jehož cílem je šířit mezi širokou veřejnost, a především děti, povědomí o tom, že lupénka není infekční onemocnění. Puntíkový den spojuje, pomáhá, vysvětluje a edukuje, veselou a hravou formou.

Pravidelně zapojujeme školy a školky, sportovní oddíly a širokou veřejnost z celé České republiky. Na náměstích, návsích, na hřištích, na školních dvorech tvoříme obří lidské puntíky – kruhy z dětí a dospělých, kteří si na sebe vezmou cokoliv s puntíky.

Happening má i letos charitativní charakter. Čtyřčlenná rodina Igráčků s puntíky dětem vysvětluje, že lupénka není infekční a jejich kamarádi se liší maximálně právě těmi puntíky na kůži. Koupí Igráčků s puntíky tak mohou všichni podpořit rodiny dětí s lupénkou či podobným onemocněním, které se vydají na třítýdenní pobyt u moře. Slaná voda totiž psoriatikům velmi pomáhá.

Obří lidské puntíky

Dva velké happeningy chystáme v Praze a ve Velkém Meziříčí.  V Praze se uvidíme 25. října od 10 hodin do 12:30 hodin na Pankrácké pláni a velký kruh z dětí i dospělých v puntících uděláme v 11 dopoledne. Věříme, že nás bude hodně! Ve Velkém Meziříčí se uvidíme v neděli 22. října odpoledne od 13 hodin ve venkovních prostorách střediska volného času Dóza a v 15 hodin uděláme velký lidský puntík na náměstí. Na obou happeninzích nás čeká edukativní program, soutěže pro děti a řada informací o životě s lupénkou. Přijďte v čemkoliv, co má na sobě puntíky – děkujeme!

„Pokud dětem vysvětlíme, že lupénka není infekční, že děti i dospělí s touto nemocí patří do party, vyrostou z nich lidé, kteří to budou vědět a nebudou mít předsudky, jež lidi s lupénkou velmi zraňují,“ vysvětluje předsedkyně představenstva zapsaného spolku Revenium Hana Potměšilová.

Ozdravné pobyty u moře

Do kampaně se zapojil i Igráček od společnosti EFKO. Vedení firmy zaujal nápad s Puntíkovým dnem a rozhodli se akci podpořit výrobou speciální edice puntíkové rodiny Igráčků, kteří mají proti klasické řadě i přidanou hodnotu v podobě samolepek, jež je možné opakovaně lepit na figurky a doplňky.

„Cílem je, aby se při této činnosti děti (a samozřejmě i dospělí) poučili o tom, že lupénka není infekční, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit a může se objevit u kohokoliv, jen někteří z nás k tomu mají vetší dispozice. Že někteří se k lidem s lupénkou nechovají hezky, protože tuto informaci nemají a bojí se, že se nakazí,“ vysvětluje sestra v akci pro pacienty s lupénkou Gabriela Doleželová.

Výtěžek z této akce putuje na podporu rodin s dětským pacientem, kterým se z částky hradí ozdravný pobyt u moře. První dvě rodiny již mají ozdravný třítýdenní pobyt za sebou. A budeme rádi, když díky Puntíkovému dni budeme moci vyslat k moři další rodiny.

„Měli jsme hotel na Krétě necelých deset minut u moře a mohli jsme se koupat každý den v naprosto čistém moři, jelikož jsme měli oblázkovou pláž, což bylo na Lukyho lupču to nejlepší. Tuhle pohádku jsme mohli s Lukáškem prožít právě díky Puntíkovému dni a Reveniu. Dali jste mi motor, naději, přesvědčení a inspiraci, že všechno je možné. Všechno, co s Lukym chceme. Náš život dostal jiný rozměr, jiný nádech, spoustu slunce a smíchu,“ popsala atmosféru ozdravného pobytu maminka malého Lukáška Navary, u kterého se lupénka projevila už po narození.

„Jsem Reveniu nesmírně vděčná, že jsem svým dětem mohla splnit hned několik snů, podívat se do Řecka, letět letadlem, a že jsme doslova na vlastní kůži měli možnost poznat, jak skvělý léčebný efekt má dlouhodobější pobyt u moře,“ poděkovala maminka Šimona Písaříka, který se potýká s těžkou formou atopického ekzému a astmatem. Na ozdravný pobyt Šíma vyrazil nejen s maminkou, ale také se svou sestrou Aničkou.

Letos poprvé podpořily Puntíkový den městská část Praha 4 a pražský magistrát, za což jim patří poděkování.

Vše o puntíkovém dni najdete na webu Puntíkového dne, na Facebooku, na Instagramu, na webu Revenia a zde na Inspirante.

Puntíkový den

Jde o celorepublikový projekt, který organizuje nezisková organizace Revenium, s přesahem do zahraničí, který se koná od 22. do 29. října, kdy na 29. října 2023 připadá Světový den psoriázy (World Psoriasis Day). Také mezinárodní organizace IFPA, sdružující pacientské organizace pro lupénkáře z 56 zemí světa, zmiňuje Puntíkový den ve své výroční zprávě. Akci podporuje i Evropská zastřešující organizace EUROPSO na svých webových stránkách. Partnery letošního ročníku jsou EFKO, SPAE, městská část Praha 4, Magistrát hlavního města Prahy, L’Oréal, Novartis, UCB, VZP a nadace Pierre Fabre.

Revenium, z. s.

Spolek Revenium vznikl v roce 2017 na pilířích sociálního podnikání, rozvíjení lokálních projektů a vztahů k lidem. Rozvoj Revenia je možný jen díky práci kolegyň a kolegů nejen se zdravotním postižením. Společně usilujeme o naplňování principů odpovědného podnikání, ať už v sociálním či ekonomickém rozměru, nebo při péči o životní prostředí. Chceme, aby každý bez ohledu na svůj handicap mohl pracovat na tom, v čem je nejlepší.

Kontakt pro další informace:

Petra Horáková

petra.horakova@revenium.cz 

+420 724 348 834

Foto: Revenium / Puntíkový den

Picture of Petra Horáková

Petra Horáková

Po více než dvou desítkách let v médiích (například MF Dnes, Hospodářské noviny) přešla před pěti lety Petra Horáková do neziskového sektoru. Působila dva roky jako manažerka projektu Srdcerváči, v roce 2017 společně s Hanou Potměšilovou, Petrem Horkým a Petrem Vyhnánkem založili neziskovou organizaci Revenium. V Reveniu má Petra na starost komunikaci a rozvoj on-line magazínu Inspirante.cz.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ