Jen v roce 2022 si v České republice vzalo život 1302 osob, což jsou v průměru tři lidé za jeden den! Sebevraždy by tak rozhodně neměly být tabuizovány, ale je třeba o nich mluvit. Tento názor sdílejí autoři webových stránek P.S. žij, kterou najdete na doméně Sebevrazdy.cz.

Cílem a přáním této stránky je zvyšovat povědomí o tématu sebevražd a sebepoškozování, poskytovat potřebné informace lidem, kteří mají sebevražedné myšlenky, jejich blízkým, pozůstalým, ale také široké veřejnosti a odborníkům. Najdete na ní spoustu ověřených informací, možnosti pomoci, inspirativní zdroje, užitečné materiály a mnoho dalšího. Autorem webu je Pracovní skupina prevence a výzkumu sebevražd v Národním ústavu duševního zdraví.

Vstupní informace

Pokud si na webové stránky najedete, zobrazí se vám okénko s informací, kam se obrátit, pokud zažíváte neodbytné sebevražedné myšlenky, obáváte se o svůj život nebo máte tendenci si ublížit:

  • Linka první psychické pomoci je 116 123
  • Pokud jste se právě pokusil/a o sebevraždu a jste v akutním ohrožení života, volejte na číslo 112.  

Sebevražda

Sebevraždou se rozumí vědomé a úmyslné ukončení vlastního života. Podle autorů webu se každý z nás může ocitnout v těžkých situacích, které mohou působit neřešitelně. Je však důležité umět se postarat o sebe, o lidi v okolí a případně včas vyhledat odbornou pomoc.

Celosvětová míra sebevražd je u mužů více než dvakrát vyšší než u žen. V České republice muži zemřou sebevraždou dokonce čtyřikrát častěji než ženy.

Varovné signály

Web problematiku sebevraždy rozebírá z nejrůznějších úhlů. Dopodrobna popisuje například signály, kterými jedinec naznačuje, že si život chce vzít. Sebevražda se totiž většinou nestává náhle, ale předcházejí jí varovné signály. Je důležité vědět, jak vypadají a co dělat ve chvíli, kdy je u někoho (nebo u sebe) zachytíte. Varovné signály můžete rozpoznat například v chování, prožívání nebo v tom, o čem člověk mluví. Podrobnější informace najdete ZDE.

Sebevražda se vyskytuje u všech věkových kategorií, a nevyhýbá se tak bohužel ani dětem a dospívajícím. Web upozorňuje, že projevy u dětí a dospívajících mohou být jiné než u dospělých

Rizikové a protektivní faktory sebevraždy

Na webu jsou detailně rozebrány také rizikové i protektivní faktory sebevraždy. O co jde? Rizikové faktory předcházejí sebevražednému chování a zvyšují jeho pravděpodobnost. Naopak protektivní faktory riziko sebevraždy snižují a člověka chrání. 

Jak překonat myšlenky na sebevraždu

Na webu se rovněž dozvíte nejrůznější způsoby, jak pracovat se sebevražednými myšlenkami. Na mnoha místech je zdůrazněno, jak je důležité se někomu svěřit a nebýt na vše sám! Pokud se vy nebo vaši blízcí nacházíte v těžké životní situaci, neváhejte si říct o pomoc. Můžete se naučit, jak myšlenky na sebevraždu zvládat a být v bezpečí.

  • Na webu najdete přehlednou síť pomoci. Nezapomeňte, že právě díky podpoře a času je možné potíže překonat. Je v pořádku o sebevraždě mluvit! Síť pomoci najdete ZDE.
  • Pomoci může i bezpečnostní plán. Jde o strukturovaný plán, který obsahuje seznam úkolů, blízkých lidí či strategií a co dělat, když se u vás objeví sebevražedné myšlenky. Pro tisk bezpečnostního plánu s bílým pozadí klikněte ZDE.
  • Nepřehlédněte také skvěle vypracovaný seznam 14 bodů pomoci při riziku sebevraždy, který přehledně a srozumitelně shrnuje, jak se zachovat.
  • Dalším pomocníkem může být o něco podrobnější Manuál pomoci při riziku sebevraždy, díky kterému se můžete naučit poznat varovné příznaky, na co se ptát a jak zajistit pomoc.
  • Kompletní souhrn užitečných materiálů, inspiraci na přínosné publikace, aplikace, videa, rozhovory, informace pro školy i pro média najdete ZDE

Další témata webu

  • Máte pocit, že někdo z vašich blízkých uvažuje o sebevraždě? Pokud máte ve svém okolí někoho, o koho se obáváte v souvislosti s možnou sebevraždou, přečtěte si sekci Mám o někoho strach. Naučíte se, jak a na co se ptát, jak poznat varovné příznaky a jak zajistit pomoc. Celou sekci najdete ZDE.
  • Zotavení po pokusu o sebevraždu. Web popisuje rozporuplné emoce, které může člověk zažívat. Ať už je to strach, vztek, úleva, zmatení nebo zklamání. Klade důraz na to, že všechny emoce a pocity přejdou a návrat do běžného života je možný. Podrobně také rozebírá, co pro sebe může člověk v takové situaci udělat. Celou sekci najdete ZDE.
  • Někdo z vašich blízkých spáchal sebevraždu. Když se setkáte s dokonanou sebevraždou u vašich blízkých, může to být psychicky velmi náročné. Na webu se dozvíte informace o truchlení a o tipech, jak pracovat se zármutkem. Najdete zde i užitečné odkazy na odbornou pomoc, přednášku o zármutku v angličtině a skvělý článek Poradny Vigvam o tom, co pozůstalým neříkat. Celou sekci najdete ZDE
  • Sebepoškozování. Na webu najdete příklady důvodů, proč tak lidé jednají, varovné signály sebepoškozování, rizikové faktory, které mohou vyústit v sebepoškozování, i protektivní (ochranné) faktory, které mu mohou zabránit. Nabízí celou řadu kroků a technik, jež mohou pomoci při nutkavé potřebě si ublížit. Najdete zde i skvělý článek od Linky bezpečí. Celou sekci najdete ZDE

Další propracované vychytávky webu

  • Poradna Nepanikař Na webovkách se nenacházejí jen užitečné informace a odkazy. Vpravo dole najdete propojení s online poradnou Nepanikař, která je v provozu od pondělí do pátku od 16 do 22 hodin. 
  • Vzkaz pro tebe Vpravo nahoře najdete sekci Vzkaz pro tebe a v něm celou řadu inspirativních aktivit, které mohou pomoci.
  • Příběhy Sdílení pomáhá! Na webu jsou dva osobní příběhy lidí, kteří mají zkušenost se sebevraždou. Web nabízí možnost sdílet i váš příběh, pokud se o něj chcete podělit. Podrobnější informace naleznete ZDE.

Zdroje: 

Oficiální stránky P.S. žij, Sebevrazdy.cz

FB stránka Prevence sebevražd

Prevence a výzkum sebevražd, NUDZ

Oficiální stránky Národního ústavu duševního zdraví, NUDZ

Národní akční plán prevence sebevražd 2020–2030, Sebevrazdy.cz

Sdílejte svůj příběh, Sebevrazdy.cz

Bezpečnostní plán, Sebevraždy.cz

We don’t “move on” from grief. We move forward with it, TED

Tohle pozůstalým neříkejte! Ale jak reagovat? Poradna Vigvam

Oficiální stránky Poradny Vigvam, Poradna Vigvam

Nutkání ublížit si. Na různé emoce pomáhají různé úlevové techniky, Linka bezpečí

P.S. žij, Řízení školy online

14 bodů pomoci při riziku sebevraždy. Sebevrazdy.cz

Manuál pomoci při riziku sebevraždy, Sebevrazdy.cz

Foto: Facebook – Prevence sebevražd

Na Inspirante.cz najdete také Velký přehled tísňových linek pomoci, na které se můžete obrátit v krizi.

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ