Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Společnost Roam Robotics, specialista na umělou inteligenci a nositelnou robotiku, uvedla na trh svůj produkt Ascend. Prohlašuje o něm, že jde o „svého druhu první inteligentní ortézu na koleno“.

Technologie Ascend se aktivně přizpůsobuje. To znamená, že snímá pohyb těla, automaticky se adaptuje potřebám nositele a poskytuje ve správný okamžik přesnou podporu konkrétním svalům. Jde o FDA registrované zařízení, takže na americkém trhu, kde společnost primárně působí, je hraditelné prostřednictvím soukromého zdravotního pojištění. Tím se nositelná robotická zařízení stávají dostupnější pro širší veřejnost.

Roam je zaměřen na trh s velkým nedostatkem služeb. Více než 20 procent světové populace má nějak omezenu pohyblivost a vzhledem k tomu, že lékařský pokrok pomáhá lidem žít déle, tento počet se bude jen zvyšovat,“ zamýšlí se Tim Swift, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti.

Ascend je navržen tak, aby zmírňoval bolesti kolen, čímž značně napomáhá mobilitě. Klinická studie prováděná s pacienty trpícími osteoartrózou kolen prokázala v průměru 50procentní snížení bolesti a 60 procent pak potvrzovalo funkční zlepšení při používání zařízení.

Robotická konstrukce, označovaná jako exoskelet, má zabudovanou technologii chytrých senzorů, která intuitivně snímá a podporuje každodenní pohyby, jako je vstávání ze sedu nebo kroky do a z kopce. Technologie má pomáhat těm, kteří chtějí aktivně žít navzdory problémům s koleny. Je tak určena spíše pro starší generace.

Robotická ortéza má integrované mikroprocesory, které využívají proprietární algoritmy k rozpoznání záměru uživatele a aktivnímu řízení. Dálkový ovladač mu navíc umožňuje mít nad zařízením kontrolu. Konstrukce na bázi uhlíkových vláken by se měla dát snadno obléknout. Navíc zajišťuje stabilitu a pohodlnou integraci do každodenního fungování.

Sesterský produkt Forge byl vyvinut speciálně pro americkou armádu. Je postaven tak, aby zvyšoval vytrvalost, rychlost a sílu vojáků, u nichž je obrovská fyzická zátěž každodenním chlebem. Roam plánuje rozšířit Forge i do dalších povolání s vysokými pracovními nároky, jako jsou například záchranáři.

Všechny produkty společnosti jsou vyrobeny z vysoce pevných plastů a využívají vzduchovou kompresi zajišťující, že jsou lehké, výkonné a nákladově efektivní.

Foto: Roam Robotics

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!