Letos padlo rozhodnutí – vytvořím si speciální adventní kalendář.

Benefity:

  1. Neztloustlo se po něm.
  2. Kreativita dostala volné pole působnosti.
  3. Zpomalenější kognitivní funkce měly pravidelné lekce.
  4. Jemná motorika dostala zabrat.
  5. A jako bonus si Lenka předvánočně uklidila.

Viděno touto optikou – adventní kalendář snů.

Nutno podotknout, že jsem si jej vytvořila úplně sama a přesně podle svých divotvorných potřeb.

Jak na „vytuněný“ adventní kalendář? Během stěhování jsem našla roztomiloučký plátěný pytlík se sněhovými vločkami (stylem předvánoční ideál). Nachystala jsem si malinký vytrhovací papírový bloček a začala pátrat po bytě. Po čem? Po čemkoli – co pořádně procvičí mozek i ruce.

Nikdy bych neřekla, kolik využitelných věcí po bytě najdu (na půlku her jsem dávno zapomněla). Vše jsem uložila do dvou krabic u postele a postupně začala psát do bločku. Na každý papír jednu hru/aktivitu. Neomezovala jsem se 24 možnostmi, ale napsala tam úplně vše. Minipapírků jsem tímto způsobem popsala 45. Všechny lístečky jsem naházela do pytlíčku a každý den si jeden namátkově vytáhla. Upřímně, připadala jsem si jako v domácí Pevnosti Boyard. Napětí se dalo krájet.

Zrodil se tak nápad: Pokud intelektuálně hravý kalendář reálně pomůže, využiju ho celoročně.

Příklad aktivit v pytlíčku: obligátní křížovky a sudoku, pexeso, pexetrio, šachy, dáma, kvarteto, domino, mikádo, spojovačky, puzzle, omalovánky (to musí být!), origami, Rubikova kostka (zatím jen jedna strana, ale nevzdávám to), vystřihovánky, osmisměrky, scrabble….

Jak to dopadlo? Na výbornou!!! Každý den mě na lístečku čekalo překvapení a hurá na procvičování. Zatím vše dodržuji podle plánu a rozhodně mi to prospívá. Ideální v době, kdy nemůžu chodit na cvičení paměti a ergoterapii do nemocnice. Plus mám dobrý pocit z toho, že si tuhle radůstku vytvářím sama.

Chci pokračovat i po Vánocích a během následujícího roku. Zavání to předsevzetím, že? Když se dostanu k nějaké další aktivitě, rovnou poputuje do krabice, na lísteček a „hups“ s ní do „pytlíčku týrání paměti, pozornosti a jemné motoriky pro dobré účely“.

Krásné svátky!

Foto: Pixabay

Picture of Lenka Kyčerková

Lenka Kyčerková

Vystudovala jsem teologickou fakultu a politologii. Věnuji se lektorství čchi-kungu se zaměřením na pacienty s roztroušenou sklerózou, učím děti environmentální programy a kroužek vaření. V roce 2018 mi byla diagnostikována roztroušená skleróza, rychle následovaly diagnózy další. Dva roky píšu blog i na facebooku – Můj život s roztroušenou sklerózou. Miluji svou úžasnou rodinu, čchi-kung, kvalitní četbu, praktickou teologii, procházky lesem, ticho a dobré jídlo.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ