Byl osmý květen, pořadu Saturday Night Live čas. Hostem moderátora Colina Josta byl miliardář Elon Musk. „Zkusíme, jak živý je tento pořad,“ začal podnikatel. A pokračoval: „Jsem jeho prvním hostem, jenž má Aspergerův syndrom.“

Elon Reeve Musk se narodil 28. června 1971 v Pretorii, hlavním městě Jihoafrické republiky. Má trojí občanství: od narození jihoafrické a kanadské (po matce) a od roku 2002 americké.

Jeho matka je modelka a dietoložka, zatímco otec vystřídal řadu technických povolání. Rodiče se v roce 1980 rozvedli a Elon Musk se rozhodl žít se svým otcem, z kterého se bohužel stal postupem času despota.

Aby toho nebylo málo, setkal se v dětství se šikanou. Jednou ho spolužáci shodili ze schodů, kvůli čemuž skončil v nemocnici.

Útěchou mu v té době bylo programování. Už ve dvanácti letech naprogramoval počítačovou hru, kterou prodal časopisu pro hráče. Postupem času si začal uvědomovat, že za louží by měl větší kariérní příležitosti, a tak se rozhodl, že emigruje.

Nejprve studoval na Univerzitě v Pretorii a následně se odstěhoval za příbuznými do Kanady. Zde chvíli studoval na Queen’s University, odkud přestoupil na Pensylvánskou univerzitu v USA. Na této prestižní škole již studia zakončil a roku 1997 získal bakalářský titul z ekonomie a fyziky. V druhém oboru pokračoval i na doktorských studiích na Stanfordově univerzitě, školu ovšem opustil po dvou dnech, jelikož viděl příležitost v rozvíjejícím se internetu.

První firmu, kterou spoluzaložil, byla softwarová společnost Zip2. Elon Musk v ní pracoval dnem i nocí, a protože ze začátku neměl moc peněz, bydlel přímo v kanceláři. Společnosti se však podařilo smluvit zakázky s velkými deníky New York Times a Chicago Tribune a posléze, v roce 1999, firmu prodal za 307 milionů dolarů.

V následujících letech působil ve společnostech X.com a SpaceX, než konečně zakotvil v Tesle, společnosti na vývoj elektromobilů. Nezůstal však jen u ní a založil či spoluzaložil firmy Neuralink a Boring Company.

Když se v květnu 2021 vyoutoval jako člověk s Aspergerovým syndromem, dočkal se z autistické komunity smíšených reakcí.

„Chce doslova ‚vyléčit autismus‘ chytrým mikročipem od své firmy Neuralink (…) Není to typ vlivné osobnosti, kterou bych si přála vidět jako zástupce naší komunity,“ uvedla facebooková uživatelka vystupující pod svou populární stránkou Angry, Asian and Autistic.

„Není zrovna tou ikonou, kterou vykreslují média. Na světě je mnohem více autistických vzorů, na něž by se měla zaměřit místo něj,“ uvedla stránka The Autistic Activist.

Stranou pozornosti nezůstal ani jeho výrok o prvenství; někteří znalci upozornili, že prvním hostem s touto diagnózou byl kanadský herec Dan Aykroyd.

Podnikatel je ostatně znám svými kontroverzemi; byl celkem třikrát ženatý s dvěma ženami a v současné době je jeho partnerkou kanadská zpěvačka Grimes. Páru se minulý rok narodil syn, jenž původně dostal jméno X Æ A-12. Matrikou však nebylo uznáno, neboť obsahuje znaky nevyskytující se v moderní angličtině. Chlapec byl tedy přejmenován na X AE A-XII. Mimo něj vychovává dalších pět dětí.

Posledním Muskovým činem, kterým vyvolal rozruch, bylo vyslání satelitů Starlink na oběžnou dráhu Země, nazývané též „vláček“. Cílem je poskytnout lepší internetové připojení obyvatelům planety. Mnozí ho podezřívají, že si chce jen dobýt místo na slunci. Bude jeho hvězda stále zářit, nebo zhasne jako černý trpaslík?

Foto: NASA/Joel Kowsky, Public domain, via Wikimedia Commons

Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!