Kapelu The Tap Tap, sestávající ze studentů a absolventů Jedličkova ústavu, která má na svém webu uvedeno „Jsme postiženi muzikou“, asi netřeba blíže představovat. Přesto se o to pokusíme… Založil ji v roce 1998 Šimon Ornest, který v Jedličkově ústavu pracoval jako vychovatel. Je kapelníkem a manažerem. Vydobyla si renomé v Česku i v zahraničí a pravidelně koncertuje. Proslavil ji především hit Řiditel autobusu.

Šimon Ornest (syn herce, režiséra a překladatele Jiřího Ornesta) působil jako vychovatel v Jedličkově ústavu od roku 1996 a kapela The Tap Tap vznikla dva roky nato, kdy zde začal vést hudební kroužek. Od roku 2014 pracuje kapela v rámci Zapsaného spolku TAP, který se zabývá rozvojem dovedností a schopností osob ze skupin ohrožených sociální exkluzí, zejména studentů a studentek škol Jedličkova ústavu v Praze na Vyšehradě. Spolek rovněž zajišťuje vzdělávací a kvalifikační kurzy, organizování kulturních a sportovních akcí a integrační aktivity (např. bezbariérová doprava). Sídlem kapely je Jedličkův ústav, kde má svoji zkušebnu, bezbariérové nahrávací studio, kancelář a učebnu.

Co se týče obsazení, v původním hudebním kroužku se vystřídala řada členů, samotná kapela však má už stálé muzikanty – tvoří ji 20 členů, přičemž kromě pěti profesionálních hudebníků se skládá z lidí s různými zdravotními handicapy, někteří jsou na invalidním vozíku. Pro přehled uveďme pár členů: vedle kapelníka a manažera Šimona Ornesta kapelu tvoří například frontman a hlavní zpěvák Jiří Holzmann, dále Jana Augustinová (hlavní zpěvačka, lektorka, hraje na tamburínu), Jan Macháček (zpěv, africký buben djembe), Jitka Hroudová (kotle, bonga), Michal Kabát (elektronické bicí) a další. Na logu The Tap Tap je lev se zaťatou pěstí na invalidním vozíku, což má symbolizovat motto, že v životě prohrává pouze ten, kdo boj předem vzdává.

Kapela pravidelně koncertuje doma i v cizině, ročně má zhruba 60 koncertů. Je pravidelným účastníkem festivalů, jako jsou Mezi ploty, Rock for People či Ladronkafest. Vystupovala i ve Španělsku, Velké Británii, Rusku, Belgii, Izraeli a dalších zemích. Nevyhýbá se ani spolupráci s jinými hudebníky, například s Danem Bártou, Xindlem X, Wabi Daňkem, nebo herci Zdeňkem Svěrákem, Tomášem Hanákem či Jiřím Suchým. Skupina The Tap Tap má na kontě několik studiových alb, záznamy živých koncertů i záznam divadelního představení na Nové scéně Národního divadla. Za zmínku stojí, že jejich debut z roku 2006, album Hopšidyridy, byl natočen spolu s ukrajinskou kapelou Hucylyk.

O The Tap Tap vzniklo i několik dokumentů. Jmenujme například ten z roku 2010 v režii Zory Cejnkové: představuje kapelníka Šimona Ornesta a tři členy kapely, Jiřího Holzmanna, Janu Augustinovou a Ladislava Angelovyče. Další dokumentární film z roku 2015 Na cestě v režii Jiřího Diviše pojednává o životě na invalidním vozíku tří absolventů Jedličkova ústavu, z nichž dva jsou členové The Tap Tap. A poslední je film z roku 2019 s názvem Postiženi muzikou v režii Radovana Síbrta, název odkazuje k mottu, jež má kapela uvedené na webu. Dokumenty to ovšem nekončí. The Tap Tap se angažuje i v divadelním představení, jejich činnost a historie je zmapována v knize a skupina má za sebou také dvě výstavy, kde se nevyhýbá ani černému humoru. Součástí té v Domě u Zlatého prstenu v Praze, jenž je výstavním prostorem Muzea hl. města Prahy, byly před čtyřmi lety dokonce sochy členů souboru v nadživotní velikosti.

Na závěr pár zajímavostí. Ve videoklipu k písni Řiditel autobusu (nejznámější písnička The Tap Tap), kterou pro kapelu napsal Xindl X, si vedle autora zahráli i Dan Bárta či Vojtěch Dyk. Klip k písničce Džony Macháček se natáčel v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, přičemž autorem hudby a textu je další slavný písničkář Rudolf Brančovský, frontman kapely Poletíme? Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že někteří členové skupiny The Tap Tap, kteří jsou na invalidním vozíku, se každoročně účastní slaňování Nuselského mostu.

Navštivte web kapely The Tap Tap a odkaz na videoklip k písničce Řiditel autobusu, který má na Youtube už přes 18 milionů zhlédnutí.

Foto: The Tap Tap (oficiální web)

Picture of Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ