Slunečnice pomohou lidem s roztroušenou sklerózou

V Klimkovicích u Ostravy odstartoval minulý týden třetí ročník osvětové kampaně Rozsviťme Českou republiku. Stovky slunečnic vysázejí po celé republice pacienti s roztroušenou sklerózou a jejich příznivci, aby upozornili na nemoc, která postihuje nervový systém. V Česku je asi 20 000 pacientů.

Na 10. konferenci ke Světovému dni RSky nechyběly Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva Revenia a Naděžda Nováková z naší ostravské pobočky.

Osvětová kampaň si klade za cíl podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče.

Symbolem projektu je slunečnice. Její jadérka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky slunečnice zase aktivity NF IMPULS a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o níž se potřebují lidé s „ereskou“ opřít a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Každé ráno navíc slunečnice otáčí hlavu za sluncem a jde vstříc nové naději – tak, jako pacienti s vážnou diagnózou.

Akci organizuje Nadační fond IMPULS ve spolupráci s pacientskými organizacemi.


Světový den RS

  • Koná se vždy poslední středu v květnu.
  • Byl ustanoven Mezinárodní federací RS a jejími členy pro jednotlivce, skupiny a organizace, které jsou zapojeny do celosvětového hnutí RS.
  • Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem roztroušené sklerózy. Ročně přibyde 700 nových pacientů.

Foto: archiv Revenium

Naděžda Nováková

Naděžda Nováková

„Neptám se, co mi nemoc vzala, ale na to, co mi dala," říká projektová manažerka ostravské pobočky Revenia Naděžda Nováková. Dlouholeté šéfce místní Rosky a také loňské laureátce Ceny Olgy Havlové diagnostikovali roztroušenou sklerózu v roce 1994. Neúnavná organizátorka nejrůznějších akcí tvrdí, že má štěstí na dobré lidi kolem, velkou oporou je jí celá rodina.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!