Čas plný temperamentní hudby a tance pod vedením kytaristy Adána Sancheze a zpěvačky Veroniky Kačo/La Paloma, takový byl poslední květnový den španělsko-romský večer v prostorách kulturního domu ve Štramberku.

Oba umělce doprovázela kapela, složená z perkusí, safaxonu a baskytary. Tato pětice vytvořila hudební fúzí, kde se propojovala romská, balkánská a španělská hudba. O taneční doprovod se postarala Irini, která zářivým tanečním kostýmem a ladnými kreacemi všechny oslnila. Její láska k tanci nešla přehlédnout. 

Španělské tóny, jež vykouzlil ze strun flamencový kytarista Adán Sanchez, pocházející z Andalusie, vás nenechaly chladnými, díky nim jste se mohli ponořit do slunečného Španělska. Pro Adána, který v Ostravě působí jako pedagog a věnuje se vlastní tvorbě, je kytara zásadním prvkem jeho života. Úžasným zážitkem byla píseň Lágrimas negras, romská hymna Gelem gelem a také Ušti ušti baba. Publikum tyto rytmické skladby zasáhly svou energií a všichni kolem se roztančili, včetně dětí i babiček. Bylo krásné to z pódia pozorovat. 

Pro návštěvníky byla připravena ochutnávka romské kuchyně a nechybělo ani víno a drobné občerstvení. Prodávaly se také rukodělné výrobky s romskou tematikou. Když se večer chýlil ke konci, bylo patrné, jak jsou diváci vyladění a spokojení. Všichni odcházeli s úsměvem na tváři. Vždyť jim temperamentní hudba rozproudila krev a každého roztančila.

Tuto akci podpořilo město Štramberk, děkuji za možnost ji uspořádat. Těším se na další.

Gracias! Paľikerav!

Foto: Michal Kristek

Picture of Veronika Kačová

Veronika Kačová

Zpěvačka a tanečnice z početné muzikantské rodiny, výrazná postava romské hudební scény. Byla vítězkou Romského talentu v Praze a soutěže Street Sounds v Brně, kategorie Jazz a funky. V roce 2013 vydala album Tuke, Začínala v tanečním a pěveckém souboru Cikne Čhave (Malé děti), který později vedla. Díky Idě Kelarové poznává profesionální umělce, byla hostem bratra Tomáše na jeho albu a koncertě. Je organizátorkou kulturního života Romů v Novém Jičíně, odkud pochází, vede kreativní, pohybové a taneční workshopy na podporu romské kultury. Pracuje pro romská periodika, šije zboží s romskou tematikou. Mezi její zájmy patří i četba, zdravý životní styl, fitness, rodina a přátelé.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ