Trend vozíčkářů Olomouc oslaví třicátiny

V příštím roce oslaví olomoucký Spolek Trend vozíčkářů třicet let od svého založení. Součástí oslav bude také konference. „Chystáme řadu přednášek a akcí zaměřených na téma Život se zdravotním postižením. Akci připravujeme na říjen roku 2024, kdy se koná i týden sociálních služeb,“ říká výkonný ředitel spolku Trend vozíčkářů Olomouc Tomáš Zrnka.

Posláním organizace Trend vozíčkářů Olomouc je napomáhat všestranné integraci těžce tělesně postižených občanů a vytvářet podmínky pro prosazování rovnoprávného a rovnocenného postavení člověka s fyzickým a kombinovaným postižením ve společnosti. Tolik stručná informace z webu spolku.

Vedoucí sociálního podnikání Trendu Dana Václavková vysvětluje, že hlavní důraz přitom není kladen na sociální zabezpečení a pasivní péči, ale na vytvoření rovnoprávných podmínek (rovnost možností), ve kterých se budou moci i občané se skutečně těžkým zdravotním postižením o sebe postarat především sami – případně se o sebe postarají s pomocí svých osobních asistentů. Organizace, jak dodává, podporuje i úsilí o zlepšení životních podmínek i sociálních podmínek vlastní aktivitou lidí na vozíku.

Můžete vaši společnost trochu blíže představit? Čím vším se Trend vozíčkářů zabývá a jak dlouhou má historii?

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc byl založen v roce 1994. Jde o velkou organizaci, první oblastí, ve které působíme, je sociální podnikání a druhou jsou pak služby.

Spolek vznikl z podnětu osob se zdravotním postižením a hlavním cílem bylo umožnit především tělesně postiženým osobám pobyt v domácím prostředí. Na tomto základě se postupně rozvíjely i služby. Ať už se jedná o osobní asistenci, která lidi s tělesným postižením podporuje v různých oblastech, nebo přímou asistenci. Zakladatelé spolku ale časem zjistili, že těch služeb, které lidé s tělesným hendikepem potřebují, je daleko více.

Proto vznikla poradna, která začala spolupracovat s městem Olomouc i městskými institucemi. V oblasti poradenství se zabýváme hlavně odborným poradenstvím v sociální oblasti, pár let zpět jsme se začali zabývat například i psychologickým poradenstvím, poradenstvím ohledně sexuality osob se zdravotním postižením a řešíme i otázky bezbariérovosti. Od roku 2001 spolupracujeme s městem na projektu „Bezbariérová Olomouc“. Naše poradenství se neomezuje jen na osoby postižením, ale i na širokou veřejnost i příbuzné postižených, kteří se na nás mohou obrátit.

Jak jste už zmínila, jednou z oblastí působení Spolku Trend vozíčkářů je sociální podnikání…

Jak se působnost spolku rozvíjela, ukázalo se, že by bylo vhodné zaměřit se i na sociální rehabilitaci lidí s tělesným postižením. Vznikla tak služba sociální rehabilitace, která osobám s tělesným postižením umožňuje získávání dovedností a pracovních návyků. Na službu sociální rehabilitace pak od roku 2008 navázalo založení sociálního podnikání. Lidé s hendikepem tak mohou pracovat v prostředí, které je přizpůsobené jejich potřebám, zároveň získají možnost příjmu a pomáhá to i našemu Spolku, protože si můžeme přivydělat na naše aktivity. Vzhledem k tomu, že činnost služeb je hodně závislá na dotacích, tak právě možnost získat finance i vlastní činností je pro nás důležitá. Například nám to umožňuje pořádat mnoho volnočasových aktivit a nabídnout našim klientům třeba i dobrovolníky, kterým musíme zaplatit pojištění a školení.

Jaká je náplň činnosti vašeho sociálního podniku?

Od samého vzniku sociálního podnikání provádíme digitalizace textů. Tuto činnost jsme si vybrali proto, že mezi našimi zaměstnanci je hodně vozíčkářů. Právě digitalizace textů je činnost, kterou zvládají bez problémů. Mohou obsluhovat skener i další práce. Prošli i školením, jak pracovat se starými texty, aby je nepoškodili. Spolupracujeme v této oblasti s olomouckým archivem i okolními obcemi.

Digitalizovali jsme například kroniku jedné místní obce nalezenou v jižních Čechách, která pochází z roku 1731. Stejně tak digitalizujeme i obecní kroniky, v minulosti jsme pracovali například na digitalizaci vojenského archivu, kronice železniční stanice z jižní Moravy, kronikách mateřských i základních škol. Stále častěji se na nás obracejí i lidé, kteří si přejí, abychom digitalizovali jejich soukromé kroniky, fotoalba, diapozitivy či jiné písemnosti.

Další naší činností jsou drobné kompletační činnosti, jako je například skládání a lepení obálek, příprava dárkových balíčků, kompletace kabeláže pro firmy zabývající se zakázkovou výrobou elektrotechniky nebo obchod s tonery a tiskárnami. Zásadní pro nás je úzká spolupráce s lokálními firmami.

Od roku od 2019 pak provozujeme pobočku Zásilkovny. Původně to byl jen malý přivýdělek, ale postupem času se tato pobočka rozrostla a dnes patří k jedné z největších poboček v naší městské části. I tuto práci zvládají výborně naši pracovníci s tělesným postižením. V oblasti sociálního podnikání jsme pořád ještě ve stadiu vývoje a chceme se ještě více zaměřit na další spolupráci s místními firmami.

Kolik pracovníků v současnosti zaměstnáváte?

V současnosti zaměstnáváme dvacet šest lidí, z toho má dvacet čtyři přiznanou invaliditu a jedna osoba je zdravotně znevýhodněná. Šest našich zaměstnanců je na vozíku, což klade velké nároky na zajištění bezbariérovosti pracoviště. Nestačí ale jen úpravy pracovního prostředí, stejně tak musíme zajistit i vstupy do budovy, sociální zařízení a další.

Při výběru práce pro každého zaměstnance přihlížíme k jeho schopnostem a dovednostem. Ne každý je například natolik zručný, aby dokázal lepit obálky. Mimochodem to je činnost, kdy hrají roli milimetry.  Snažíme se přihlížet i k tomu, aby daná práce naše zaměstnance i bavila. Ještě bych ráda dodala, že nás moc těší, když pozorujeme, jak si naši pracovníci navzájem pomáhají a podporují se třeba i v situacích, kdy se někdo dostane do problémů a podobně. To, že si naši pracovníci jsou ochotni navzájem vypomáhat a stávají se z nich kamarádi či přátelé, je pro nás obrovským povzbuzením a motivuje nás to.

K tématu: Výkonný ředitel spolku Trend vozíčkářů Olomouc Tomáš Zrnka upozorňuje, že působnost organizace zahrnuje i osvětové aktivity. „Jednou ročně pořádáme dvanáctihodinovou Olomouckou štafetu na vozíku. V praxi to vypadá tak, že se účastníci štafety střídají po celých dvanáct hodin na trase dlouhé dvě stě padesát metrů. Podařilo se nám zapojit i řadu olomouckých celebrit, chodí nás podpořit zástupci města i kraje, fotbalisté i hokejisté olomouckých prvoligových týmů, sledge hokejový tým. Jedná se o akci, kterou chceme oslovit veřejnost a přiblížit jí některé aspekty života lidí pohybujících se na vozíku,“ vysvětluje ředitel spolku Trend vozíčkářů Olomouc.

Fota: Spolek Trend vozíčkářů Olomouc

a výkonný ředitel spolku Trend vozíčkářů Olomouc Tomáš Zrnka

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ