Tulipánový měsíc: akce pro onkologicky nemocné a jejich blízké

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Osmý ročník Tulipánového měsíce, který pořádá nezisková organizace Amelie, opět upozorní na potřebu komplexní pomoci pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Zapojit se je možné kdekoli, nejvíc akcí se chystá v Praze, Olomouci, Liberci a Středočeském kraji.

Lidé z různých koutů republiky vytvořili výzdobu pro 23 onkologických oddělení a ambulancí v patnácti nemocnicích, kde ji dobrovolníci v těchto dnech instalují. Zapojují se nejen jednotlivci, ale i školy, školky, sociální služby či mateřská centra.

Veselá jarní výzdoba však není to jediné, čím v březnu Amelie pacienty podpoří.

Do nemocnic se vydají dobrovolníci s hudebními nástroji a výtvarnými potřebami, aby zde nemocné potěšili a rozptýlili.

Lze se zapojit i do benefičních akcí a přispět na bezplatné služby pro nemocné a jejich rodiny a přátele nebo se zúčastnit dalších zajímavých aktivit.

Centra Amelie připravují workshopy malování tulipánů, nácvik relaxace, trénink paměti nebo výlety a přednášky.

„Tulipánový měsíc nabízí v průběhu celého března spolupráci a sdílení. Každý se může stát dobrovolníkem, koupit tulipán nebo vyhledat informace pro sebe či někoho ve svém okolí. Aktivně podporujeme komplexní péči během onkologické nemoci a informace o ní. Zároveň posíláme nemocným vzkaz, že nejsou ve své situaci sami, že na ně někdo myslí,“ říká Michaela Čadková Svejkovská, ředitelka Amelie.

Start: 2. března v Olomouci

Tulipánový měsíc zahájí v pondělí 2. března v 19 hodin slavnostní koncert v kapli Božího těla v olomouckém Konviktu. Vystoupí Orchestr UPOL a zazní filmové písně.

Dobrovolné vstupné zahájí březnové možnosti přispět na bezplatné služby Amelie. Mezi nimi bude kromě tradičního prodeje tulipánů s Florea.cz i zasílání dárcovské SMS, olomoucký bazar nebo divadelní představení Divých žen v Praze.

Více o Tulipánovém měsíci a jeho programu: amelie-zs.cz/pomoc-pro-zivot-s-rakovinou/tulipanovy-mesic/titulka_tulipanovy-mesic-2020/


Amelie

Nezisková organizace Amelie, z.s., již čtrnáct let nabízí bezplatné služby onkologicky nemocným a jejich blízkým v Centrech Amelie v Liberci, Praze, Olomouci a Rakovníku, a to formou individuální podpory odborníků, skupinových aktivit, informačním servisem a také na Lince Amelie. Ta funguje ve všední dny od 9.00 do 15.00 hodin na telefonním čísle 739 004 333.

Dobrovolníky Amelie lze potkat v Centrech i na onkologických klinikách v Olomouci, Praze, Hradci Králové a Středočeském kraji. Amelie zajišťuje také odborné vzdělávání a množství dalších podpůrných projektů.

Web: amelie-zs.cz


Onkologická onemocnění

  • V počtu onkologicky nemocných zaujímáme přední místa v Evropě.
  • V Česku žije více než 500 000 lidí, kteří prodělali nebo mají onkologické onemocnění.
  • Předpokládá se, že do roku 2030 vzroste jejich počet až třikrát.
  • Ročně přibude více než 80 000 nových onkologických pacientů.
  • Na první tři místa z hlediska četnosti onkologických onemocnění u žen patří nádory prsu, tlustého střeva a rekta, děložního hrdla a u mužů nádor prostaty, tlustého střeva a rekta a nádor plic.

Foto: Julien Magnan, archiv Amelie, z.s.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!