Úmrtím na rakovinu tlustého střeva se dá předcházet

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ministerstvo zdravotnictví s Národním screeningovým centrem za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny pokračuje v pilotním projektu, který chce oslovit ty, již nereagují na pozvánky a nechodí na preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva. Pojištěnci VZP dostávají speciální balíčky, aby se mohli vyšetřit sami doma. Včera dorazila samoodběrová sada ke třem tisícům lidí, a to k mužům i ženám od 50 do 70 let. V lednu a v únoru už sadu dostalo sedm tisíc pojištěnců.

Každý den u nás zemře zhruba deset lidí na tzv. kolorektální karcinom čili rakovinu tlustého střeva a konečníku. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá mimo jiné v tom, že je na začátku zcela bez příznaků, a proto bývá objeveno příliš pozdě. Díky včasnému nálezu je však možné vzniku pokročilé rakoviny předejít. Proto jsou důležité screeningové programy. Ti, kteří se jich neúčastní, jsou zváni zdravotními pojišťovnami, přesto mnoho lidí této možnosti nevyužije. Pilotní projekt samoodběrových sad má za cíl zvýšit záchyt rakoviny tlustého střeva, který patří mezi nejčastější zhoubné nádory. Národní screeningové centrum ve spolupráci s VZP postupně oslovuje 10 tisíc pojištěnců, kteří v posledních letech nevyužili možnosti screeningu. Každý dostává dopis se samoodběrovou sadou na odběr vzorku stolice na vyšetření skrytého krvácení. V Česku je každý rok diagnostikováno přibližně 7500 nových případů kolorektálního karcinomu a téměř 3500 lidí na něj umírá.

„Pokud se nádory tlustého střeva odhalí včas, je možné zachránit člověku život. Kromě toho se pacient vyhne velmi náročné a bolestivé léčbě,“ zdůraznil význam pilotního projektu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Ve chvíli, kdy je u nás vývoj epidemie koronaviru stabilní, je potřeba, aby se lidé vrátili k běžné péči a preventivním vyšetřením a péči nezanedbávali.“

Podle návodu, který je přiložen v poštovní zásilce, lze doma odebrat vzorek stolice a bezplatně jej spolu s několika podepsanými dokumenty poslat v přiložené obálce do specializované laboratoře, jež vzorek vyhodnotí a zhruba do měsíce pošle výsledek. „Na začátku roku měly desítky účastníků prvních dvou vln pilotního projektu pozitivní výsledek na skryté krvácení do stolice. Proto jsme jim doporučili návštěvu praktického lékaře pro konzultaci dalšího postupu,“ doplnil Ondřej Májek, vědecký vedoucí Národního screeningového centra. „Pokud je vám však zjištěna přítomnost krve v odebraném vzorku stolice, ještě to neznamená, že máte rakovinu nebo ji dostanete. Ten výsledek ovšem upozorňuje na možné riziko, proto je nutné situaci nepodcenit.“

Všeobecná zdravotní pojišťovna si cení, že se může na tomto projektu podílet. „Čím dříve se podaří nemoc odhalit, tím větší je šance na vyléčení. Absolvování screeningu také šetří peníze z veřejného zdravotního pojištění na případnou léčbu pacienta. Jen v roce 2018 se léčilo s diagnózou karcinomu střeva 44 tisíc klientů VZP, která za jejich léčbu zaplatila více než 2 miliardy korun,“ připojil David Šmehlík, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny pro zdravotní péči.

Připojil se také Norbert Král, koordinátor praktických lékařů zapojených do projektu: „Účast na preventivních vyšetřeních stále není dostatečná. Důležité je, aby rostlo všeobecné povědomí o screeningu, abychom lidi motivovali k tomu si své zdraví chránit.“

Webové stránky projektu: nsc.uzis.cz/fit/
Návod k odběru stolice: nsc.uzis.cz/fit/res/file/krk—navod-na-pouziti-2.pdf

Zdroj: mzcr.cz
Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!