V Ostravě začala rekonstrukce Centra pro rodinu a sociální péči

Pod novou střechou bude mít všechny své sociální služby i zázemí pro prorodinné aktivity ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči. První lednový pátek byla budova bývalé ubytovny sester v areálu Městské nemocnice Ostrava předána zhotoviteli plánované rekonstrukce.

Dříve opuštěný dům v Ostravě, v němž bývala ubytovna sester, nadále nebude sloužit pouze protialkoholní záchytné stanici, která zde svůj provoz zahájila v září loňského roku. „Další čtyři patra budovy se stanou novým místem pro páry, rodiny i osoby se zdravotním postižením. Stavební práce jsou plánovány na necelé dva roky, hotovo by mělo být v červnu 2025,“ informovala v tiskové zprávě Centra pro rodinu a sociální péči Radka Moricová

Centrum dosud sídlí v budově nacházející se v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Ta však prochází obrovským rozvojem včetně rozšíření areálu a stávající budova Centra je tak určena k demolici. Pro zachování fungování všech služeb a aktivit bez dopadu na jejich uživatele a klienty je tedy podle Radky Moricové stěhování nezbytné.

„Když jsem hledal prostory pro novou protialkoholní záchytnou stanici, protože původní neodpovídala dnes požadovaným kritériím, padla mi do oka hyzdící budova bývalé ubytovny v areálu Městské nemocnice, na níž už byl vydán i demoliční výměr. A protože záchytce postačovalo pouze jedno ze čtyř stávajících podlaží, blesklo mi, že by to mohla být dobrá volba pro nové sídlo Centra pro rodinu. Oslovil jsem pana ředitele, který byl z nabídky nadšen a potom už šlo vše standardním postupem. Zpracování projektu, uzavření dlouhodobé smlouvy o výpůjčce a zajištění potřebných finančních prostředků. S úsměvnou mírou nadsázky se tedy dá říci, že Centrum pro rodinu vděčí za své nové sídlo potřebě vybudovat v Ostravě novou záchytku,“ uvedl náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák.

K historii budovy a jejímu dalšímu využití se stručně vyjádřil také ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig: „Od jara 2007 až po loňské září byla bývalá ubytovna sester prázdná. V současné době již ale zčásti modernizovaný objekt slouží svému novému účelu – provozována je v něm protialkoholní záchytná stanice a za zhruba osmnáct měsíců v něm najde zázemí i Centrum pro rodinu a sociální péči. Vše je připraveno tak, aby nic nebránilo využívání objektu dvěma takto odlišnými subjekty.“

Přízemí budovy od září 2023 slouží protialkoholní stanici. Další patra je však zapotřebí zcela zrekonstruovat a upravit pro potřeby klientů a uživatelů, kteří služeb a aktivit Centra pro rodinu a sociální péči využívají.

„Jedná se o kompletní rekonstrukci vnitřních prostor a střechy a vybudování nových půdních prostor. Bude to zahrnovat bezbariérový vstup včetně výtahu a rampy. Změny v dispozicích vyžadují mimo jiné nové rozvody elektroinstalace, vody, odpadů; podlahy, omítky. Budou vybudovány nové klubovny, cvičná kuchyně, konzultační místnosti, nové zázemí pro osobní asistenty. Dále se jedná o nové dveře, výmalbu a vnitřní vybavení,“ vysvětluje rozsah revitalizace Marek Schneider, ředitel ostravského centra. A ve stručnosti přibližuje financování: „Předpokládané celkové náklady na rekonstrukci včetně jeho vybavení činí 57,5 milionu korun. Z toho předpokládáme 42 milionů korun jako dotaci IROP (EU + státní rozpočet ČR). Zbylých 15,5 milionu korun tedy musíme uhradit z jiných zdrojů – příspěvek města, diecézní sbírky, výtěžek Adventních koncertů ČT a dary jednotlivců a firem.”

K tématu: Biskup Martin David objasnil úlohu ostravsko-opavské diecéze, která je pro Centrum pro rodinu největším partnerem: „Biskupství ostravsko-opavské se podílelo už na přípravě a podání žádosti o dotaci na projekt nového domu Centra pro rodinu, bude se podílet také na jeho financování. Už v loňském roce proběhla ve farnostech ostravsko-opavské diecéze na podporu tohoto projektu sbírka, která vynesla bezmála dva miliony korun. V letošním roce se bude podobná sbírka opakovat. Biskupství poskytne Centru pro rodinu formou zápůjčky také předfinancování dotačních prostředků během realizace projektu.“

Fota a vizualizace: Centrum pro rodinu a sociální péči, Radka Moricová

Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!