Na konci roku 2023 ukončila činnost Linka důvěry, kterou provozovala Psychiatrická nemocnice Bohnice. Na začátku roku skončila i karvinská Linka důvěry. Přinášíme proto velký přehled tísňových linek, kam se v případě krizové situace můžete obrátit.

Bohnická Linka důvěry svým způsobem nahrazovala obecný akutní nedostatek psychologické a psychiatrické pomoci. Byla léty prověřenou nonstop pomocí, na kterou se obracel velký počet lidí v krizových situacích. Jednalo se například o pacienty hospitalizované po pokusu o sebevraždu nebo lidi léčící se ze závislostí.

Nezůstala ve svém osudu osamocena. S nástupem nového roku ukončila činnost také Linka důvěry Karviná. Rozhodli o tom radní Moravskoslezského kraje. Od ledna tak v regionu nabízí nonstop krizovou pomoc pouze Linka důvěry Ostrava na telefonním čísle 737 267 939.

Pokud se nacházíte v krizové situaci, obraťte se na další tísňové linky. Přehled jednotlivých služeb najdete v druhé části článku.

Proč skončila Linka důvěry v pražských Bohnicích?

Pohled nemocnice

Podle primáře Centra krizové intervence Petra Příhody ukončila linka činnost především kvůli nedostatku financí na provoz.

Finanční důvody uvedla pro Deník N také mluvčí bohnické nemocnice Alžběta Remrová: „Na provoz jsme stále měli příspěvek pražského magistrátu, nicméně větší částky jsme na krizovou linku dopláceli. Hlavně z finančních důvodů to tedy nemocnice není schopná provozovat.“

Na vzrůstajících nákladech se výrazně odrazil také fakt, že se počet žádostí o telefonickou pomoc za posledních deset let zvýšil víc než dvojnásobně.

Problémů bylo ovšem daleko víc. Ředitelka Psychiatrické nemocnice Bohnice Zuzana Barboríková pro Deník N uvedla: „Když psychiatrické sestry pracují na lince, chybí pak na lůžku. Jde o kombinaci všeho – peníze, personál, novelizovaný zákoník práce, kdy dohody již nejsou tak atraktivní ani pro zaměstnavatele, ani pro zaměstnance.“

Pohled pražského magistrátu

Podle pražského magistrátu skončila linka z personálních důvodů. Náměstkyně primátora hlavního města Praha pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS) uvedla ve svém facebookovém postu následující: „Linka opravdu nekončí z toho důvodu, že by ji hlavní město Praha.eu nechtělo finančně podpořit. S vedením nemocnice jsem jednala a jejich hlavním problémem je nedostatečné personální pokrytí této služby. Ano, to je základní a největší problém psychiatrické péče v celé naší republice! Pokud by v Bohnicích byli schopni zajistit erudované odborníky, kteří by zajišťovali chod linky – jako Praha je určitě rádi znovu podpoříme, přestože je nemocnice státní a služby nabízí lidem z celé republiky a nejen Pražanům.“

V minulých dvou letech podpořila Praha činnost Linky důvěry částkou 3 262 400 korun. Podle vyjádření města ochota finančně podporovat Psychiatrickou nemocnici Bohnice trvá i nadále, ale i tato pomoc má své limity. „Praha je v rámci svých možností připravena udělat maximum, nikdy ale nemůže v tomto směru suplovat roli státu,“ dodala v tiskové zprávě náměstkyně Alexandra Udženija.

Kam se obrátit o pomoc v krizi?

  • Pražská linka důvěry pod Centrem sociální služeb hl. m. Prahy poskytuje volajícím nonstop telefonickou krizovou pomoc a základní poradenství na telefonním čísle 222 580 697. Vedle telefonické intervence je možné využít služeb internetového poradenství, a to formou e-mailu linka.duvery@csspraha.cz. Případně je možné využít chat, kde je veškerá komunikace anonymní a po ukončení chatu se automaticky vymazává.
  • Celodenní pomoc bez předchozího objednání nabízí také Centrum krizové intervence, které nabízí krizovou intervenci a psychologickou podporu. Stačí zavolat přímo do ambulance na telefonní číslo 284 016 110. Tým psychologů, psychiatrů a zdravotních sester poskytne podporu všem, kteří nejsou schopni zvládnout aktuální situaci sami.
  • Pro děti a studenty do 26 let funguje Linka bezpečí. Dostupná je na telefonním čísle 116 111, na e-mailu pomoc@linkabezpeci.cz nebo na chatu. Děti a studenti se na ni mohou obrátit v případě jakékoli náročné životní situace nebo v případě řešení každodenních starostí a problémů.
  • Nepřetržitou telefonickou podporu v obtížných životních situacích nabízí také Modrá linka na telefonních číslech 608 902 410, 731 197 477 nebo na skypu modralinka. Je možné využít také chatové poradny nebo napsat na e-mail help@modralinka.cz.
  • Nelze opomenout ani Linku první psychické pomoci, kterou můžete kontaktovat na telefonním čísle 116 123 nebo na chatu. Linka se zaměřuje na dospělé a pomáhá nacházet východisko ze situací, které momentálně lidé sami nezvládnou.
  • Vyzkoušet můžete také Terapeutickou linku Sluchátko na čísle 212 812 540. Vyškolený psychoterapeut s vámi v provozní době povede anonymně terapeutický nebo poradenský hovor. Platit budete pouze poplatky svému operátorovi, psychoterapeutická služba je zdarma.

Rozcestníky dalších čísel

Foto: Pixabay.com

Zdroje:

Krizová pomoc, Psychiatrická nemocnice Bohnice

Linky důvěry v ČR, ČAPLD

Oficiální stránky České asociace pracovišť Linky důvěry, ČAPLD

Linka důvěry Psychiatrické nemocnice Bohnice nemusí skončit, vysvětluje pražský magistrát, Praha.eu

Linka důvěry je od Nového roku hluchá. Kam se obrátit? PrahaIN.cz

Alexandra Udženija (ODS): Pravda o ukončení Linky důvěry v Bohnicích, PrahaIN.cz

FB post Alexandra Udženija

Zájem o linku důvěry rostl, nemocnice ji ale od ledna ruší. Na provoz neměly Bohnice dost financí, irozhlas

Linka důvěry v Bohnicích skončila, Praha o ni dál stojí. Končí i ta v Karviné, Minutové zprávy

Linka důvěry psychiatrické nemocnice v Bohnicích končí. Hlavním důvodem jsou finance, Deník N

Polední publicistika: Konec linky důvěry. Ruské bombardování. Genocida v Izraeli? Škodlivost ohňostrojů, Český rozhlas Radiožurnál

Linka důvěry Karviná, Centrum psychologické pomoci

Linka důvěry, MNOF

Pražská linky důvěry, Centrum sociálních služeb Praha

Chat Pražské linky důvěry, Pražská linka důvěry

Oficiální stránky Linky bezpečí, Linka bezpečí

Asistenční centrum pomoci, NUDZ

Oficiální stránky Národního ústavu duševního zdraví, NUDZ

Oficiální stránky Linky první psychické pomoci, Linka první psychické pomoci

Chat, Linka první psychické pomoci

Oficiální stránky Modré linky, Modrá linka

Oficiální stránky Terapeutické linky Sluchátko, Terapeutická linka Sluchátko

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ