V Malé galerii Technického muzea v Brně můžete až do léta navštívit výstavu Vodicí pes – průvodce nevidomého člověka, která přibližuje život takto speciálně vycvičeného pomocníka.

Výstava je rozdělena do sedmi tematických skupin, v nichž se návštěvníci dozvědí, jaká plemena jsou pro tuto službu vhodná, jakými testy musí takové štěně či již vycvičený pes projít, než se dostane ke svému pánovi, a jak se vyvíjí celý jeho život až ke dnům zaslouženého odpočinku.

Nedílnou součástí je i příprava žadatele o vodicího psa. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické vestičky štěňátek brněnské Školy pro výcvik vodicích psů či postroje z různých koutů světa.

Škola pro výcvik vodicích psů funguje 20 let

„Sama mám vodicí psy,“ říká kurátorka Dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně Eliška Hluší, „a vím, kolik vyžaduje úsilí a trpělivosti takového pomocníka připravit. A také vím, jak je pro nevidomého člověka důležitý. Na výstavě spolupracujeme s brněnskou Školou pro výcvik vodicích psů, která letos slaví dvacáté výročí své existence. O pejsky se starají na nejvyšší profesionální úrovni od narození až po závěr jejich života. Škola splňuje náročná kritéria mezinárodních organizací – je dlouholetým členem International Guide Dog Federation a americké International Association of Assistance Dog Partners.“

„Těžké postižení zraku nemusí znamenat trvalou ztrátu nezávislosti a samostatného pohybu,“ dodává Milan Dvořák, vedoucí Školy pro výcvik vodicích psů a jeden z prvních profesionálních cvičitelů v zemi. Výcviku se věnuje více než 25 let.

„Naše škola podporuje klienty s těžkým postižením zraku, kteří chtějí uplatňovat svoji samostatnost a nezávislost na okolí a navzdory svému handicapu chtějí být součástí běžného života společnosti.“

Důležitá je přitom laskavá důslednost a respekt ke zvířeti. „Je potřeba psa povzbuzovat v dobrých rozhodnutích a podporovat pečlivé provedení jednotlivých cviků. Zároveň musí být vyrovnána míra práce a zábavy, nesmíme totiž zapomínat, že pes má své přirozené psí potřeby.“


Desatero pro kontakt s nevidomým, kterého vede vodicí pes:

vycvikvodicichpsu.cz/o-nas/desatero-pro-kontakt-s-nevidomym-ktereho-vede-vodici-pes/


Výstava Vodicí pes – průvodce nevidomého člověka

(připomínka 20. výročí založení Školy vodicích psů)

Kde:

Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105
Brno-Královo Pole

Kdy:

od 4. února do 7. června 2020

technicalmuseum.cz

 

Foto: Pixabay

Marie Zemanová

Marie Zemanová

Její sloupek #za-zrak jste mohli v magazínu Inspirante číst od roku 2019. Ve stejnojmenném blogu informuje o životě bez zraku v souvislostech i na Facebooku. Po letech v médiích se nyní v sociálním podniku Spolu s vámi věnuje PR a lektoruje na workshopech o zrakovém handicapu.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!