Zámek Zákupy se otevře handicapovaným

Projekt Památky bez bariér přináší do Libereckého kraje možnost navštívit Státní zámek Zákupy i handicapovaným. V pondělí 12. září je vstup zdarma pro držitele průkazů TP,  ZTP/P a ZTP i jejich asistenty. Kapacita prohlídek je omezená, proto je rezervace nutností. Projekt organizuje Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky (NRZP ČR) s Národním památkovým ústavem (NPÚ).

„Jsem rád, že mezi vybrané památky patří právě zákupský zámek, který bude přizpůsoben specifickým potřebám různých typů zdravotních handicapů, ať už jde o postižení tělesné, sluchové nebo zrakové. Byla by opravdu škoda, kdyby tolik krásných míst nebylo přístupno určité skupině lidí,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

V rámci dne mobility je uzpůsoben prohlídkový okruh „Zámek za Františka Josefa I.“, který je vhodný pro osoby se všemi typy zdravotního postižení. Prohlídka vede místnostmi v severním a západním křídle druhého patra, jež mají dochovanou původní výzdobu z druhé poloviny 19. století. Výklad průvodce je zaměřen na období, kdy zákupský zámek patřil císaři Františku Josefovi I., který jej sám navštěvoval a zároveň i propůjčoval k letním pobytům svým blízkým příbuzným (např. svému synovi korunnímu princi Rudolfovi či své švagrové arcivévodkyni Marii Tereze z Braganzy). Součástí okruhu bude prohlídka historické zámecké kuchyně v přízemí zámku.

Prohlídka je vhodná pro osoby s pohybovým handicapem i pro vozíčkáře. Vzhledem k tomu, že se historické interiéry nacházejí ve druhém patře, musí s sebou mít vozíčkáři vlastní doprovod a prohlídku absolvovat na vlastním mechanickém vozíku. Zaměstnanci Státního zámku Zákupy pomohou vynést vozík a na konci prohlídky ho zase snést do přízemí.

V případě klientů, kteří nebudou moci přesednout na mechanický vozík, nebo nebude ve fyzických možnostech zaměstnanců klienta vynést, zde bude k dispozici schodolez a schodolez Public pro elektrické a mechanické vozíky s obsluhou doprovodné osoby. Na jednu prohlídku je maximální kapacita osm vozíčkářů s osmi asistenty. Bezbariérové nejsou ani toalety. Pro vozíky je přístupný pouze prostor před toaletami s umyvadly. Použití toalet je možné jen za pomoci asistentů.

Vhodná je prohlídka také pro osoby se zrakovým handicapem, které si budou moci některé vystavované exponáty osahat. Pro všechny návštěvníky je volně přístupná barokní zahrada a anglický park. Pro vozíčkáře a kočárky je zajištěna nájezdová rampa.

Jedna prohlídka trvá maximálně hodinu, jejich zahájení proběhne na nádvoří zámku. Čas prohlídek je zatím stanoven na 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00. V případě zájmu budou prohlídky v rámci možností přidány.

Svůj termín si mohou zájemci rezervovat u koordinátorky NRZP Libereckého kraje Marcely Ježkové na e‑mailu liberec@nrzp.cz nebo telefonicky na čísle 736 751 207. Při rezervaci je nutné uvést informaci o počtu ZTP, ZTP/P a počtu asistentů.

Nahlášení účasti je nutné co nejdříve, konečný termín je 6. září 2022. Akce se mohou účastnit organizované skupiny například ze sociálních zařízení, rodiny i jednotlivci. „Chceme vás upozornit, že NRZP ČR a NPÚ na místě nezajišťují dopravu ani žádné občerstvení. Věříme, že se sejdeme ve velkém počtu,“ dodala Marcela Ježková

Zdroj: helpnet.cz

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!