Už 3. ročník charitativně společenského výletu na podporu lidí s roztroušenou sklerózou (dále RS), který pořádá regionální organizace Roska České Budějovice, se uskuteční v sobotu 10. září.

Vyrazit na horu Kleť, s 1083 metry nejvyšší vrchol Blanského lesa, kde stojí nejvyšší česká kamenná rozhledna, a podpořit lidi s RS mohou účastníci od 9.00 do 16.00 z parkoviště Krasetín. Po registraci dostanou startovní čísla a vydají se vzhůru. Volba trasy je na každém podle jeho fyzických možností a chuti: zda půjde přímo pod lanovkou, či procházkou po stezce, nebo dá přednost výhledu při jízdě lanovkou, která je pro lidi s RS zdarma. Na vrcholu se všichni mohou těšit na občerstvení, hudební program a při správném vyplnění soutěžního kvízu také na bohatou tombolu.

„Kvízových otázek se bát rozhodně nemusíte, chceme jimi spíše vyvrátit některé mýty a omyly, které jsou s touto nemocí spjaty,” vysvětluje Věra Švábová, předsedkyně Rosky České Budějovice. „Třeba že je roztroušená skleróza nemoc starších lidí, souvisí se zapomínáním či demencí, nebo že každý skončí na invalidním vozíku. Ani to nemusí být pravda.”

Tombola bude mít několik slosování, a to v 11.30, 13.30, 16.30 a 17.00, aby šanci na výhru měli ti, co přijdou ráno, i opozdilci, kteří vyrazí až odpoledne. Těšit se můžete na krásné ceny, atmosféru navodí kapela Znitra a kytarista Tom Vern a pro děti je připravena lesní pedagogika ve spolupráci s Lesy ČR. 

„Zúčastnit se může každý, nejde o čas ani o způsob, jakým horu Kleť zdoláte, dokázat to mohou i lidé s handicapem. Odměnou vám bude skvělý pocit, že jste někomu pomohli v zápase s nemocí, která je překážkou, ale i výzvou stejně jako hora Kleť,“ zve Pavel Koklar, místopředseda českobudějovické Rosky.

Akce „Trousíme se na Kleť“ chce připomenout, že pohyb je pro lidi s RS nezbytný, stejně jako pro zdravého člověka. „Z prostředků, které na Kleti vybereme, uhradíme provoz a modernizaci rehabilitačního centra pro lidi s RS,“ doplňuje Věra Švábová. 

Veškeré informace o akci i organizaci najdete na www.roska-cb.cz, FB, IG, YouTube.

Roska České Budějovice

Unie Roska má regionální organizaci i v Českých Budějovicích, která už od roku 1993 pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou. Vedle medikace hraje v léčbě obrovskou roli rehabilitace a cvičení, a protože v Jihočeském kraji nebylo žádné zařízení, jež by plně respektovalo potřeby těchto pacientů, bylo před třemi lety otevřeno rehabilitační a poradenské centrum Rosky České Budějovice s vlastní tělocvičnou. Vedle informací pacientům nabízí i různé typy cvičení uzpůsobené jejich handicapu (rehabilitační cvičení, jóga, cvičení podle Feldenkraisovy metody, posilovací cvičení, kondiční tréninky apod.), pod dohledem lektorů a fyzioterapeutů si mohou zacvičit také individuálně. Roska pravidelně organizuje rekondiční pobyty, plavání, sportovní, kulturní a společenské benefiční akce, informuje veřejnost a spolupracuje s neurology.

Zdroj: Roska-cb.cz

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!