Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Lidé se sluchovým postižením mají často problém porozumět informacím v psané podobě. To se může týkat i informačních materiálů v zoo. Zoopark Zájezd se proto rozhodl spojit své síly s neziskovou organizací Tichý Svět, která poskytuje sociální služby těmto osobám, a vytvořili informační video o chameleonech v českém znakovém jazyce. Chameleoni jsou velkou chloubou Zooparku Zájezd a návštěvníci zde naleznou největší veřejně dostupnou kolekci těchto plazů na světě.

„Málokdo ví, že neslyšící, kteří znakují, mají problém porozumět češtině, která je pro ně vlastně cizím jazykem a má proti českému znakovému jazyku zcela jinou gramatiku a pravidla. Zažitá představa, že když někdo neslyší, tak se to prostě napíše, tady nefunguje,“ říká Martin Rapprich, vedoucí konzultant Tichého světa pro Středočeský kraj. „Každý den se tak setkáváme se situacemi, příběhy a neustálým překvapením nad tím, jak rozdílné naše dva světy jsou a jak důležité je snažit se je propojovat. Proto jsem rád, že jsme se Zooparkem Zájezd navázali spolupráci ohledně bezbariérového terária pro chameleony, kterou se podařilo zrealizovat. Návštěvníci s poruchou sluchu se tak mohou prostřednictvím QR kódu, který obsahuje video s informacemi v českém znakovém jazyce a titulky, dozvědět vše potřebné a zajímavé ze života chameleonů. Ty jsme si vybrali, protože maskotem středočeské pobočky Tichého světa je právě chameleon, kterého nám ušila Tichá jehla.“

„Vzdělávání je hlavním posláním zoologických zahrad a my se v Zooparku Zájezd snažíme o to, abychom mohli informace o zvířatech předávat všem, kteří o ně mají zájem. Během roku pořádáme prohlídky pro děti z dětských domovů, které k nám mají vstup zdarma, nebo rozdáváme vstupenky sociálně znevýhodněným rodinám, aby si mohly dovolit zajít si do zoo. Nápad na vytvoření videa o chameleonech ve znakovém jazyce byl něco, s čím jsme dosud měli jen minimum zkušeností, ale hned nás to zaujalo,“ popisuje okolnosti vzniku nového videa Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání. „Zároveň jsme chtěli, aby si video mohli pustit i slyšící návštěvníci a video jsme tedy opatřili titulky.“

Zoopark Zájezd, který se nachází v malé vesničce v okrese Kladno poblíž dálnice D7, necelých 17 km severozápadně od centra Prahy, je otevřen každý den i v zimním období od 10 do 16 hodin. Pro vstup není nutné očkování ani předložení negativního testu.

Zdroj: kladenskelisty.cz

Foto: Zoopark Zájezd

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!