V Los Angeles mohou na operu zajít i neslyšící diváci. Operní představení tu totiž poprvé uvádějí i v americkém znakovém jazyce. Zpěváky doprovází neslyšící herci ze souboru Deaf West Theatre. Pro premiéru vybrali operu Fidelio, kterou Ludwig van Beethoven složil už téměř bez sluchu.

Překlad opery pro neslyšící nespočívá jen ve slovech, ale i ve zprostředkování tempa či síly hlasu. Herci z Deaf West Theatre se tak museli naučit rozeznávat a udržet různé rytmy. „Zpěváci často drží nějaké slovo v jedné době, jindy ho naopak rozfázují a nedrží tak dlouho. Snažit se to všechno zapamatovat je velmi obtížné. Je tohle slovo na čtyři doby, nebo na dvě?“ vysvětluje náročnost nastudování neslyšící herečka Amelia Hensleyová.

Neslyšící se v ději orientují díky vibracím i asistentům, kteří v zákulisí pomáhají držet rytmus a hlídají i gesta dirigenta, jehož pokyny mohou účinkující zároveň sledovat na monitoru.

Režisér DJ Kurs nepochybuje, že zhlédnutí Fidelia v úpravě pro lidi se sluchovým postižením přinese nové poznání i těm, kteří žádné problémy se sluchem nemají. Znakování přirovnává k taneční choreografii – překlad pomocí vizuálního jazyka považuje za poetičtější než pouhé titulky.

„Opravdu mám pocit, že vidět jedno z našich vystoupení je tím nejlepším způsobem, jak světu ukázat náš jazyk a kulturu. Myslím, že dvě hodiny v jednom z našich divadel jsou lepší než například přečtení pěti set stránek knihy o neslyšící komunitě,“ domnívá se.

Neslyšící si mohou poslechnout i českou hudbu. Například Radio Wave přetlumočilo před několika lety do uměleckého znakového jazyka skladby od kapel Květy, Houpací koně, Planety a Leto. Do znakového jazyka překládá některá svá představení také pražské divadlo Semafor. A na děti myslí každé Vánoce Česká televize novou pohádkou pro sluchově postižené děti i jejich rodiče. Hrají ji neslyšící herci.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Foto: deafwest.org

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!