Jste mladý, krásný a úspěšný. Užíváte si života. Kalíte jak multivitamin. Najednou se vám ale začnou dít divný věci: třeba hůř vidíte, máte problémy s rovnováhou a tak. Ze začátku to přičítáte výše zmíněnému pokusu o to být multivitamin, pak přijde ještě pár eskapád, jdete k doktorovi, pak na magnetickou rezonanci a po ní vám sdělí: „Máte roztroušenou sklerózu…“

1) Zkuste nepanikařit

Nevím, kdy vám ji diagnostikovali. Může se stát, že pozdě. Což je… Není to dobrý a vím o tom leda tak shnilý rajče. Proto píšu „zkuste“. Tenhle text obecně patří lidem, kteří měli to štěstí a RS jim zjistili včas a včas jim nasadili léčbu. Pokud jste z té druhé, méně šťastné skupiny, asi raději dál nečtěte… O vaší situaci nevím nic.

2) Jděte slavit

Pokud čtete dál, tak běžte slavit. RS sice není nejmilejší holka na světě, nemá prsa tak akorát do ruky, když má měsíčky, tak to není fajn, ale život pro vás neskončil. Jste mladý, krásný a úspěšný. Co se změnilo po diagnóze? Nic. Tak běžte už sakra slavit!

3) Dělejte všechno

Probrali jste se ráno s kocovinou po včerejší oslavě toho, že máte RS… Oukej, doporučuju čínskou polívku a energeťák a co teď? Hm. Jak už jsem napsal výše, tahle holka mívá měsíčky. Ale je z dost velký míry na vás, jak často jí dovolíte, aby je měla. Jsou lidi, který kvůli ní nechávají sportu, přestanou dělat, co je baví… Ale to se spletli! To jiný holky vás nutí, abyste nechodili s kámošema na pivo, nebo byli jen a jen s ní… Tahle ne! Naopak, můžete teď dělat všechno. Nepřijde vám to vlastně jako docela očistnej pocit? Celej život jste se něčeho báli, celej život jste něco chtěli zkusit, tak to teď udělejte! Proč? Protože tu asi nebudete úplně do sto padesáti.

4) Cvičte

Mezitím, co budete jezdit na horský dráze, skákat na laně, dávat si trojitej absinth s grepovým džusem, nebo dělat všechny jiný kentauroviny, co jste kdy chtěli, najděte si čas na jedno. Na cvičení. Já třeba cvičím hodně střed těla. Jednak proto, že mám pivní pupek, kterej není sexy. A jednak proto, že mi to zlepšilo rovnováhu, což se hodí. Vy dělejte, co trápí vás. Pokud byste nevěděli, co je pro vás ta pravá ořechovka, poraďte se s doktorem. Doktor je kámoš.

5) Užívejte si

Osud vás plácnul přes prsty. Proč zrovna vás? Nevim. Nevim a je to jedno. Neřešte to a užívejte si. Tím, že budete doma čumět do zdi se roztroušený sklerózy nezbavíte.

Foto: pexels.com

Marek Blažíček

Marek Blažíček

Roztroušenou sklerózu mu sice diagnostikovali před nedávnem, ve dvaadvaceti, ale když si Marek Blažíček vzpomene na zážitky z dětství, má pocit, že si s RS tyká už déle. Bere to s humorem, (vždyť #JsemIronman), a protože studuje Tvorbu textu a scénáře na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, jeho texty najdete také na Aktivnizivot.cz

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!