Mezinárodní den nevidomých ve stínu pandemie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Na dnešek, tedy 13. listopad, připadá Mezinárodní den nevidomých. Jeho datum odkazuje na zakladatele první školy pro nevidomé v Paříži Valentina Haüye, který se narodil v tento den před 275 lety. Zároveň byl včerejšek Světovým dnem laskavosti, což nám připomíná, že zrakově postižení potřebují podporu vidomých, zvlášť za pandemie koronaviru.

Nevidomí jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy, protože při pohybu ve veřejném prostoru využívají také hmat, například když hledají kliku od dveří nebo ceduli s odjezdy MHD. Text na ní si přečtou pomocí aplikace v mobilu, s telefonem tedy na veřejnosti manipulují častěji než vidoucí, což také zvyšuje riziko nákazy virem. 

„Používám asistenční zařízení OrCam MyEye, které čte automaticky z jakéhokoliv povrchu a ovládá se intuitivními gesty rukou, takže mi je nechává volné,“ říká nevidomá klavíristka, zpěvačka a skladatelka Ráchel Skleničková. „Kromě toho, že rozpoznává bankovky, barvy a obličeje, mi také dokáže sdělit, kolik se kolem mě nachází osob. Což je relevantní informace, když se snažíte minimalizovat riziko nákazy. Vzdálenosti či prostorové dispozice mi pomáhají určovat také ozvěny různých zvuků včetně mého hlasu, nošení roušky však takovou echolokaci ztěžuje. Mimochodem podobně jako nošení šály či čepice v zimě a také sníh, který zkresluje zvuky v mém okolí,“ doplňuje některé méně zřejmé obtíže, kterým nevidomí čelí.

„Současné technologie nevídaným způsobem zvyšují kvalitu života postižených. Jeden z nejlepších příkladů je OrCam MyEye, unikátní přístroj ověnčený mnoha oceněními, mimo jiné zařazený na seznam nejvýznamnějších vynálezů roku 2019 podle časopisu Time,“ říká Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu. „Technologie dávají postiženým dříve nemyslitelnou míru nezávislosti a je důležitým úkolem naší společnosti, aby pokročilé asistenční pomůcky měli k dispozici všichni, kdo je potřebují.“

OrCam MyEye
– Je lehká, chytrá kamera, která se připevní k jakékoli brýlové obrubě. 
– Díky technologii AI okamžitě a diskrétně čte tištěný a digitální text nahlas z jakéhokoli povrchu, rozpoznává tváře, produkty, bankovky a další, vše v reálném čase.
– Je navržena pro všechny věkové kategorie, lze ji použít pro zrakově postižené ze všech kategorií ztráty zraku a nevyžaduje připojení k internetu.
– Pomáhá nevidomým a slabozrakým lidem úspěšně studovat, pracovat a vykonávat každodenní činnosti. 

Web: www.orcam.com

Čtěte také:

Foto: OrCam

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!