Žlutá televizní rodinka a jejich přátelé baví diváky již 31 let. Mezi postavami najdeme muže, ženy, děti, dospělé i seniory, dokonce i ty, kteří jsou nějakým způsobem postižení. Vybíráme proto deset postav, které do této kategorie někdy v průběhu seriálu patřily. Pozor: některé popisky vyzrazují zápletky jednotlivých dílů.

1. Homer Simpson

Zaměstnanec jaderné elektrárny a otec od rodiny se k postižení dostal vlastní vůlí, a to v díle Tlouštík Homer (7. díl 7. série). Jak název napovídá, Homer se stal superobézním, aby se vyhnul ranní rozcvičce v elektrárně. Ale nakonec zjistil, že zápory převyšují klady, a tak si nechal od svého zaměstnavatele proplatit liposukci.

2. Marge Simpsonová

V díle Strach z létání (11. díl 6. řady) se dozvíme, že Homerova manželka trpí aviofobií neboli panickým strachem z létání. Na doporučení dcery Lízy začne chodit na psychoterapii, která ji má strachu zbavit. Spolu s terapeutem Marge zjistí, že za její panickou hrůzou stojí dávné zjištění, že její otec, který pracovně létal, nebyl pilot, nýbrž stevard, což v malé Marge vyvolalo zděšení. Po ubezpečení terapeuta, že na stevardech není nic špatného a že byl její otec vlastně průkopníkem, se tato dnes již dospělá žena fobie zbaví.

3. Abraham Simpson

Děda Simpson, Homerův otec, žije ve springfieldském domově důchodců a vykazuje známky stařecké demence. To se projeví mimo jiné v televizním rozhovoru v díle Homer slouží vlasti (19. díl 9. řady), kde na otázku: „Může být Homer Simpson komunista?“ odpoví: „Můj Homer není komunista! Je to možná lhář, žrout, idiot, komunista, ale v žádném případě není pornohvězda.“

4. Ralph Wiggum

O tom, jaké má Lízin spolužák ze třídy a syn policisty postižení, se mezi fanoušky vedou dloholeté diskuse. Autismus? Postižení intelektu? Jisté je, že problémy nastaly ve chvíli, kdy ho jeho otec v kojeneckém věku upustil na zem a Ralph si natloukl hlavu tak, že jeho mozek funguje jinak než u většiny vrstevníků. S ableismem se ovšem Ralph tolik nepotýká, a tak se stane prezidentským kandidátem Republikánské i Demokratické strany (E. Pluribus Wiggum, 10. díl 19. série) nebo sloupkařem v novinách Chicago Tribune (Válka s molochem, 22. díl 15. série). Škoda, že v nultých letech ještě neexistovalo Inspirante…

5. Ling Bouvierová

Ling je dcera Selmy Bouvierové, narodila se v Číně a po dlouhých peripetiích se dočkala adopce do USA (Čínskej nášup, 12. díl 16. řady). Později, když vyroste (čímž se stane nejspíš jedinou postavou v celém seriálu, která skutečně zestárne), se dozvíme, že má cukrovku, umí malovat a hrát na housle i na flétnu.

6. Šáša Krusty

Oblíbený dětský komik se potýká s problémem, který si málokdo s idolem dětí spojí: se závislostí na cigaretách. K ní se však postaví zodpovědně a před zraky diváků si nalepí na paži nikotinové náplasti, aby se jí zbavil (Nastrčená osoba, 19. díl 4. řady). Nutno podotknout, že je to pro něj těžký zápas.

7. Barney Gumble

Věčně opilý štamgast z hospody U Vočka, který nedá dopustit na pivo značky Duff a čas od času si nahlas říhne. Kvůli své závislosti se nakonec nepodívá do vesmíru, ačkoliv vyhraje výběrové řízení na kosmonauta (Hrdinný kosmonaut Homer, 15. díl 5. série). Ačkoliv vypadá jako nešťastný samotář, díky dárcovství spermatu je biologickým otcem spousty springfieldských dětí, které, stejně jako on, také nahlas říhají (opět Čínskej nášup).

8. Hans Krtkovic

Ačkoliv vypadá Hans Krtkovic staře a sešle, ve skutečnosti jde o jedenatřicetiletého muže, který se ke svému současnému stavu dopracoval pitím alkoholu. Žije ve springfieldském domově důchodců s otcem a vysílá vlastní ranní pořad na rozhlasové stanici KJAZZ, springfieldské jazzové stanici s dosahem sedmi metrů.

9. Milhouse Van Houten

Milhouse, kamarád a spolužák Barta Simpsona, nosí silné brýle kvůli myopii. Je zamilován do Bartovy mladší sestry Lízy, která ovšem jeho city neopětuje. Povede se mu vyhrát konkurz na roli Radiáčka ve filmové adaptaci komiksu Radioaktivní muž, protože se však nakonec vzdá herecké kariéry, film se už nedotočí (Radioaktivní muž, 2. díl 7. řady).

10. Stephen Hawking

Jediná skutečně žijící postava na tomto seznamu se v seriálu objevila v epizodě Asociace Mensy zachraňuje Lízu (22. díl 10. série). Poté, co starosta Quimby opustí Springfield, převezme vládu v souladu s místní zakládací listinou zdejší pobočka Mensy, organizace pro osoby s IQ alespoň 130. Návrhy nejchytřejších obyvatel města však vyvolají potyčku, a když se začne schylovat k nejhoršímu, osvobodí tento slavný fyzik Lízu Simpsonovou. Malá zajímavost: myšlenka koblihového vesmíru, s kterou přijde Homer a o které Stephen Hawking říká, že mu ji možná ukradne, je skutečnou teorií o tvaru vesmíru.

Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!