Autoři Cesty za duhou se představují: Kateřina Šrámková

Poznejte s námi zajímavé lidi, kteří se našli ve světě umění. Malují, fotí, modelují a tvoří. Nahlédněte do životů, ve kterých svou roli hraje i diagnóza roztroušené sklerózy (RS). Možná se dozvíte i věci, o kterých se běžně nemluví. Zjistíte, že autoři výstavy Cesta za duhou mají co říct, a také to dělají. Po svém. Pár řádky, jedinečným jazykem, několika obrázky, nebo i beze slov. S grácií i talentem. Tak se začtěte a nechte se strhnout.

Představujeme vám Kateřinu Šrámkovou.

Kateřině Šrámkové diagnostikovali RS v roce 1968, přesto pracovala dalších jednadvacet let, než odešla do invalidního důchodu. Teď ve svých sedmdesáti třech letech pečuje o manžela, který má stejnou diagnózu a se kterým nejradši tráví čas na chaloupce v Polné, kde mají zahrádku a spoustu známých.

Co by lidé podle Vás měli o roztroušené skleróze vědět?

Dneska už se toho ví opravdu hodně, třeba jak důležitá je včasná diagnóza i léčba. Informace je dobré zjišťovat si průběžně, ale dala bych si pozor na to, aby byly ověřené odborníky. Taky je fajn o RS stále mluvit, já sama jsem členkou Rosky Jihlava, chodím tak například na různé konference a přednášky.

Prozradíte nám něco o své tvorbě a o tom, jak se Vám líbila výstava Cesta za duhou?

Baví mě zejména ruční práce, hodně korálkuji a pletu. A jsem ráda, když se svými výrobky můžu na výstavách pochlubit. Výstava Cesta za duhou je moc pěkná a pro lidi s RS přínosná. Máte tam totiž možnost vidět, kolik lidí a jak bojuje proti této nemoci. A co je hlavní – že to nevzdávají.

Máte nějaký životní sen? A daří se Vám ho plnit?

Sny už moc nemám, ale jeden přece… Aby mě život dál bavil stejně jako teď.

 

Foto: archiv Kateřiny Šrámkové

Picture of Helena Tutterová

Helena Tutterová

Píše sloupky s názvem Perplex ve městě, aby cupovala život s dětskou mozkovou obrnou a jinými naschvály. Nehodlá totiž jen opatrně našlapovat a lovit Božského přeskáče či jinou ortopedickou obuv. Prahne po životě na vysoké noze obklopena přáteli, knihami a kávou. Analogie s legendárním Sexem ve městě tak není vůbec náhodná. Miluje příběhy a humor mezi řádky, i proto pracuje v redakci magazínu Inspirante neziskovky Revenium. Věří v sílu ticha, přírody a kofeinu, propadá kouzlu divadelních a filmových scén a dojímají ji šťastné konce. Tajně tančí a sportuje, aby ji hned tak něco neuteklo a neskolilo. Hlavně ale proto, aby měla k často rozběhaným lidem blíž.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ