Poznejte s námi zajímavé lidi, kteří se našli ve světě umění. Malují, fotí, modelují a tvoří. Nahlédněte do životů, ve kterých svou roli hraje i diagnóza roztroušené sklerózy (RS). Možná se dozvíte i věci, o kterých se běžně nemluví. Zjistíte, že autoři výstavy Cesta za duhou mají co říct, a také to dělají. Po svém. Pár řádky, jedinečným jazykem, několika obrázky, nebo i beze slov. S grácií i talentem. Tak se začtěte a nechte se strhnout.

Představujeme vám Milana Šlégra.

Devětapadesátiletý Milan Šlégr rád cestuje, potápí se a fotí.  Žije s rodinou v Trutnově, kde má také firmu zaměřenou na tisk, razítka a reklamu.

Kdy jste se dozvěděl o své diagnóze?

První příznaky se objevily kolem čtyřicítky, ale já skutečný stav věci vůbec nechtěl znát. Jenže před deseti lety jsem v Indonésii musel těsně před vrcholem vzdát výstup na sopku. To mne donutilo se podrobit vyšetření a diagnóza RS se definitivně potvrdila. Téměř naráz jsem přestal s pohybově náročnými sporty a nějakou dobu mi trvalo se s tím vším srovnat. Nejvíce mi v tom pomohla moje rodina, a pak také lékaři ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze.

Co by podle vás lidé měli o této diagnóze vědět?

Myslím, že hodně záleží na tom, jaký přístup k této nemoci si každý jednotlivec zvolí. Já jsem přesvědčen, že u mě je vše tak, jak má být.

Jako hodně pozitivní vidím i vývoj léků. Na začátku léčby to ale vypadalo, že v padesáti se již tomuto státu nevyplatí někoho léčit. Naštěstí se mě jednak ujali v Thomayerovce, a navíc moje lékařka zařídila, abych i ve svém věku dostal lepší léky.

Jakým způsobem tvoříte, co Vás baví?

Od roku 1975 se potápím, takže se snažím dle možností cestovat a potápět nebo opačně. 🙂 Mým dalším koníčkem je fotografování, jak na suchu, tak pod vodou. Kamarádi mne před pár lety přesvědčili, že nemám fotit jen „do šuplíku“, a tak občas i vystavuji. Takže rád využívám i možnosti vystavovat na výstavě Cesta za duhou.

Naplňuje mě a baví i mé zaměstnání, v oboru podnikám už sedmadvacet let. Firmu nyní vedou synové a já už dělám jen některé práce, převážně modely z polymeru a návrhy pro umělecké slévárny a tiskárny.

Máte nějaký životní sen?

Ještě je hodně míst a moří na naší Zemi, kam bych se rád podíval a smočil. 🙂

 

Foto: archiv Milana Šlégra

Picture of Helena Tutterová

Helena Tutterová

Píše sloupky s názvem Perplex ve městě, aby cupovala život s dětskou mozkovou obrnou a jinými naschvály. Nehodlá totiž jen opatrně našlapovat a lovit Božského přeskáče či jinou ortopedickou obuv. Prahne po životě na vysoké noze obklopena přáteli, knihami a kávou. Analogie s legendárním Sexem ve městě tak není vůbec náhodná. Miluje příběhy a humor mezi řádky, i proto pracuje v redakci magazínu Inspirante neziskovky Revenium. Věří v sílu ticha, přírody a kofeinu, propadá kouzlu divadelních a filmových scén a dojímají ji šťastné konce. Tajně tančí a sportuje, aby ji hned tak něco neuteklo a neskolilo. Hlavně ale proto, aby měla k často rozběhaným lidem blíž.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ