Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Devatenáctý ročník výstavy autorů s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou zaplní během listopadu pražskou Galerii Skleňák, letos s tématem „Co mě baví“. Slavnostní vernisáž se uskuteční 4. listopadu od 16.30 hodin a kromě umělců a jejich nejbližších na ní vystoupí také odborníci a lidé, kteří se tomuto onemocnění dlouhodobě věnují, ať už profesně nebo jinak.

Výstava láká do krásných zvenku dobře viditelných prostor a zaplní všech osm výloh architektonicky významné předválečné stavby. Mnozí autoři si Cestu za duhou ještě nikdy nenechali ujít a do letošního ročníku zkoušejí i jinou než svou obvyklou techniku. Možná tedy překvapí, od koho budou velká olejová plátna, malby suchým pastelem, knižní a básnická tvorba nebo korálky a bižuterie. 

Zděnce Urbanové, autorce průvodního obrázku, dělá i po desítkách let s tímto onemocněním obrovskou radost malování a sochaření. „V Zubrnicích je pískovce ještě na pár let,“ usmívá se a věří, že i s horší motorikou nebo občasnými problémy s očima bude tvořit dál. „Jsem ze sochaření velmi unavená, ale zároveň spokojená a šťastná.“

Jeden ze čtyřiadvaceti přispěvatelů a zároveň autor průvodního slova Pavel Březina vyzdvihuje význam práce a tvorby pro dobrou psychickou kondici a pocit sounáležitosti. „Jsem přesvědčen, že vystavená díla a příspěvky nám i návštěvníkům umožní se vžít do pocitů a prožitků jednotlivých autorů a sdílet to pěkné, co nás v životě provází.“ 

Podobně o tématu smýšlejí i mnozí další, včetně Kateřiny Bémové z Nadačního fondu IMPULS, kterou výstava baví také proto, že „otevírá dveře dokořán tam, kde mnozí sotva dveře pootevřou, nebo před ně raději přistrčí prádelník, aby se náhodou neotevřely samy“.

Výstavu pořádá spolek Revenium za podpory CEROS, o. p. s., Nadačního fondu IMPULS, Unie ROSKA, Městské části Praha 6 a společnosti Merck.

Podrobné informace najdete na www.cestazaduhou.cz a www.aktivnizivot.cz.

Tematické články jsou také online na Inspirante, webovém magazínu spolku Revenium.

Kontakty:

Hana Potměšilová, předsedkyně spolku Revenium, tel.: 724 073 027, hana.potmesilova@revenium.cz

Tereza Nagyová, kurátorka výstavy Cesta za duhou, tel.: 775 633 730, tereza.nagyova@revenium.cz

Výstava Cesta za duhou má v České republice téměř dvacetiletou tradici. Umožňuje autorům s roztroušenou sklerózou tvořit, setkávat se, možná se i pochlubit, zkrátka nebýt na nemoc sami. Jde o umění, ale zároveň o nenásilnou osvětu a vzdělávání. I proto jsou výstavní prostory vždy někde, kudy běžně prochází hodně lidí. Téma se tak dostane i k těm, kteří do galerií nebo na vernisáže nechodí, atmosféra a dynamika míst navíc přirozeně vybízí k zamyšlení a k diskusi s ostatními.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!