City Campus Ostravské univerzity nabídne špičkové vybavení nejen sportovcům

Dvě nové univerzitní budovy Ostravské univerzity na Černé louce, jejichž stavba začala v roce 2020, se počátkem tohoto týdne otevřely studentům. Ti v nich najdou špičkové vybavení pro sport, studium lidského pohybu i digitální grafiky. V novém Univerzitním zázemí sportu a behaviorálního zdraví a v Klastru umění a designu se budou vzdělávat noví trenéři, učitelé, hudebníci, produkční a grafici.

„City Campus posune Ostravu mezi přední studentská města a bude impulzem dalšího rozvoje Ostravy. Zatraktivní region mladým lidem, kteří se tady budou vzdělávat v oborech, jež transformující se kraj potřebuje. Jejich práce bude přínosem pro kvalitu života všech, co v Ostravě žijí, ať už jde o jejich zdraví, nebo nároky na kulturní vyžití,“ řekl při slavnostním otevření rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Ostravanům se s kampusem už v únoru otevřela i nová příjemná část centra v bezprostřední blízkosti řeky Ostravice. V červnu, kdy se bude dát díky teplému počasí areál využívat naplno, si zázemí užijí na velké otevírací akci pro veřejnost. „Už nyní si mohou návštěvníci kampusu prohlédnout náměstí, schodiště, střešní ovál, běžeckou dráhu, workoutové hřiště nebo rozjímat na nové Lavičce Václava Havla. Do multifunkčních prostor však připravujeme i celou řadu akcí pro odbornou a širokou veřejnost, aktuálně na začátek dubna kariérní festival Za kariérOU a na konec června velký kulturně-sportovní happening Jsme Ostravská! Na jaře pak budeme spouštět rezervační systém na pronájem jednotlivých sportovišť. Naším cílem je, aby se City Campus stal novým kulturním a sportovním centrem Ostravy, kde to bude stále žít,“ popsal vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace Ostravské univerzity Adam Soustružník s tím, že se v kampusu uskuteční i řada tradičních akcí včetně oblíbené Noci vědců nebo studentského Majálesu. Zajít si zaběhat na unikátní zavěšený běžecký ovál, na taneční hodinu, lezeckou stěnu nebo využít poradnu pohybových programů bude moci veřejnost a místní sportovní kluby od března.

„S certifikovaným gymnastickým sálem nebo halou pro míčové sporty o velikosti tří basketbalových hřišť bude příležitostí sem zavítat určitě mnoho. Nejdůležitější pro nás však je to, že s vlastním zázemím stoupne konkurenceschopnost ostravských studijních programů zaměřených na sport a zdravý životní styl. Studenti budou mít dobrý důvod vybrat si právě Ostravu. Podobné programy jsou totiž akreditovány i na Masarykově, Palackého a Karlově univerzitě,“ uvedl děkan Pedagogické fakulty OU Daniel Jandačka. 

Pro Ostravany také vznikne další atraktivní místo, kam budou moci za kulturou. Součástí kampusu je galerie ve stylu white cube a komorní sál pro 242 diváků. „Na zvukových vlastnostech nového komorního sálu spolupracovali hudební mistři Fakulty umění a jeho prostorovou akustiku řešila společnost Aveton, která se dnes věnuje stavbě nového koncertního sálu v Brně a podílí se i na stavbě koncertního sálu pro filharmonii tady v Ostravě,“ vysvětlil Michal Bárta z Fakulty umění OU a dodal, že v budově bude také operní studio nebo muzikoterapeutická laboratoř.

Výstavba kampusu Ostravské univerzity na Černé louce byla spolufinancována Evropskou unií. Prostředky byly Ostravské univerzitě poskytnuty prostřednictvím výzvy určené pro vysoké školy ve strukturálně postižených regionech. Mezi vysokými školami v České republice jde o největší projekt, jehož výše dosáhla 1,2 miliardy korun. Spoluúčast Ostravské univerzity byla 5 procent a byla z větší části financována prostřednictvím pozemků, na kterých probíhala výstavba. Pozemky v hodnotě 41,7 milionu korun darovalo univerzitě statutární město Ostrava.

City Campus pamatuje na handicapy

Obě nově otevřené budovy City Campusu jsou bezbariérové. „Také při slavnostním otevření jsme měli připravené bezbariérové prohlídky, kterými provázeli osobní průvodci z našeho centra Pyramida,“ uvedla mluvčí Ostravské univerzity Jitka Jitřenka Navrátilová.

Jak zároveň doplnila, v hale míčových sportů je indukční smyčka pro zesílení naslouchadel. V prostorách nového kampusu jsou výtahy a bezbariérové místnosti. „Na tribuně i v aule se počítá také s přítomností vozíčkářů, ti tam mají svá plnohodnotná místa. Také u venkovních sportovišť se na lidi s handicapy pamatovalo. Například hřiště je vybaveno rampou pro vozíčkáře, stejně tak je jeho součástí i vodicí linie pro slabozraké. V budově kampusu jsou připraveny sprchy pro invalidní sportovce. Nejen osobám se speciálními potřebami pak pomůže v orientaci barevné odlišení funkcí v budově (jídlo-červená, sociální zařízení-žlutá, sportoviště-zelená a učebny-modrá).  

V rámci OU působí centrum Pyramida, které pomáhá rozvíjet a uplatňovat schopnosti a dovednosti studentů se specifickými potřebami, aniž by se snižovaly studijní nároky. „Řídíme se heslem Pomoz mi, abych to dokázal sám. Našim posláním je pomáhat studentům překonávat bariéry způsobené jejich zdravotním postižením v průběhu vysokoškolského studia,“ uvádí centrum Pyramida na webových stránkách OU. Pyramida například nabízí tzv. trasování v budově, kdy provede slabozrakého a naučí jej, jak najít učebny i další.

Foto: Jana Greplová a Václav Čajka/OU

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ