Když jsem otevřel webové stránky sociálního podniku Gerlich Odry, zaujala mě hned úvodní stránka. Na ní se píše, že hlavními myšlenkami, které jeho činnost charakterizují, jsou slušnost, pomoc slabším a tolerance. U tolerance je pak vysvětleno, že ve společnosti Gerlich Odry jsou všichni důležití, ať už mají své postoje a jakékoliv přesvědčení.

Impulzem pro založení chráněné dílny – v současnosti sociální podnik Gerlich Odry – byla snaha zajistit vhodnou práci lidem se zdravotním nebo sociálním handicapem z okolí Oder. „Chráněná dílna byla nejprve součástí firmy Mateiciuc. Její zakladatel a majitel Zdeněk Mateiciuc se však snaží pomáhat potřebným i v důchodovém věku. A proto, i po prodeji firmy Mateiciuc, nepřipadalo uzavření chráněné dílny v úvahu. Byla tedy vyčleněna a v roce 1999 zahájila svou samostatnou činnost,“ vysvětluje Petra Mateiciucová, jednatelka sociálního podniku Gerlich Odry. Ta také odpověděla na otázky magazínu Inspirante.

Na vašem webu jsem se dočetl, že v počátcích byla náplní práce chráněné dílny hlavně výroba inseminačních pipet. Postupně jste se však dostali k výrobě dřevěných hraček, loutkových divadel, dětských hřišť a také her pro nevidomé. To je poměrně výrazný posun…

Často nebylo snadné najít vhodné činnosti pro naše zaměstnance, proto se i naše produkty často měnily. V počátcích byl velký zájem o inseminační pipety, ten však s poklesem živočišné výroby postupně upadal, ale v malém rozsahu pipety dodáváme našemu odběrateli dodnes. Vyráběli jsme i kartonové dárkové krabičky, vzorníky, ale nakonec je naším pokladem loutkové divadlo, které se stále snažíme vylepšovat, a dětské hračky. Velmi jsme se věnovali vývoji her pro nevidomé, protože to vnímáme jako další, aspoň malou pomoc všem, kteří se musí denně vypořádávat se situacemi, jež si my běžně představit nedokážeme.

Dá se uvést, který ze zmíněných uvedených výrobků byl trhákem? A kdo jej nakupoval?

Na trhu bylo velmi dobře přijato Gerlichovo loutkové divadlo. Jsme rádi za milé ohlasy, které dostáváme jak od rodičů či prarodičů, tak ze školek. Velký smysl nám dávají hračky ze dřeva a přírodních materiálů, ty mají často edukační hodnotu. Velmi dobře se prodává divadlo maxi, jehož vzhled jsme v loňském roce upravili, sada otočných kulis a pozměněné typy loutek. Přidali jsme tradičního Honzu, který nám v portfoliu kupodivu chyběl. Nyní je v základní sadě. Na vývoji loutek se podílí naše kreativní pracovnice (obvykle to bývají ženy), často přicházejí s návrhy, jak loutky vylepšit nebo obměnit. Nyní nabízíme i možnost vyrobit loutku na přání – ta je sice dražší, ale je více propracovaná a jedinečná. Takto vznikly například loutky Ježíše, Petra, Josefa a Mikuláše pro farnost v Krnově. Budou přinášet radost i užitek a to nás vždy těší.

Výrobní nabídku rozšiřujete, ať už jsou to nádoby na tříděný odpad, či v roce 2019 jídelní a konferenční stoly a židle. Dá se uvést, který z vámi nabízených výrobků je nejnáročnější na výrobu?

Jako malá firma jsme pochopili, že musíme mít více pilířů než jen hračky, které často musí konkurovat zboží z Číny nebo elektronickým hračkám, jež jsou pro děti často atraktivnější. Proto jsme začali vyrábět dětská hřiště pro veřejný sektor z akátu. Prvky mají platnou certifikaci a také s pomocí e-shopu nabytek-gerlich.cz se nám je daří dostávat do povědomí lidí v celé republice. Třetím pilířem se stala výroba kvalitního nábytku z masivu. Momentálně jde především o dubový nábytek a zahradní sestavy ze smrkového masivu. Náš nábytek je bytelný a pečlivě ho vyrábějí naši šikovní stolaři v dílně na Spálově. I v takové dílně zaměstnáváme tři zdravotně znevýhodněné osoby na částečné úvazky. Každý kus se snažíme vyrábět s maximální péčí. Divadla znamenají spoustu práce na stolárně i ruční práce při výrobě loutek a při kompletaci. Přinášejí nám však nejvíce zakázek pro chráněné pozice. Při výrobě masivního nábytku je důležité, že máme velmi pečlivé stolaře, kteří si s nábytkem opravdu vyhrají. Při výrobě dětských hřišť je zase nutné dbát na dodržení všech norem při montáži, aby bylo hřiště pro děti bezpečné.

Kolika zaměstnancům dáváte práci a kolik z nich tvoří lidé se zdravotním znevýhodněním?

V současnosti zaměstnáváme 27 osob, z toho 16 osob se zdravotním znevýhodněním. Což jsou skoro 3/5 zaměstnanců. Snažíme se obsazovat co nejvíce pracovních pozic osobami znevýhodněnými. U fyzicky náročnějších prací na stolárně se nám to daří hůře, ale i tam se nám je daří obsazovat.

Zaujala mě i zmínka o tom, že několikrát během roku máte se zaměstnanci kolektivní i individuální sezení, kde zjišťujete jejich aktuální potřeby a vyhodnocujete vývoj podle stanovených profesních a osobních cílů zaměstnance. A také to, že zaměstnanci jsou zapojeni do rozhodování o směřování podniku a jsou pravidelně informováni o jeho chodu, výsledcích hospodaření a naplňování společensky prospěšných cílů…

Jsme malá firma rodinného typu. Takže nás moc těší, že máme i zaměstnance, kteří jsou s námi od založení. Rádi sdílíme své nápady, o kterých spolu diskutujeme, velkým přínosem je pro nás znalost původních výrobků či výrobních procesů firmy. Snažíme se ze společných setkání vytěžit co nejvíce pro zlepšení výroby, efektivitu, ale i příjemné prostředí pro naše pracovníky. Nejvíce se kreativita našich pracovnic projevuje při výrobě loutek, při tvorbě těch na přání mají volnou ruku a jejich výtvory nám vždycky zvednou náladu.

Jak své výrobky prodáváte, využíváte i e-shop?

Naše výrobky nabízíme velkoobchodně, absenci kamenné prodejny jsme vyřešili e-shopem, který stále rozšiřujeme také o nakupované dřevěné hračky. Protože rádi hrajeme stolní hry, rozšířili jsme nabídku i o deskové hry pro děti a rodiče. Ty jsou skvělou volbou pro všechny rodiny, jež chtějí společně trávit čas. Pokud nás chce v dílně někdo navštívit a podívat se na výrobky přímo u nás, najde u nás dveře otevřené (samozřejmě po předchozí domluvě, pozn. aut.)

Práce se zdravotně postiženými vyžaduje nejen empatii, ale i zkušené vedoucí, kteří jim dokážou přizpůsobit pracovní úkol. Zaměstnáváte jen lidi s tělesným znevýhodněním, nebo i s duševním či mentálním onemocněním?

Naši zaměstnanci aktivně využívají integrační podporu, díky ní se nám všem daří lépe komunikovat a předcházet problémům na pracovišti. Zatím jsme neměli zaměstnance s mentálním handicapem, ale plánujeme ve spolupráci s diakonií vyzkoušet i tuto možnost. A to už letos na jaře. Jejich klient s asistentkou se už u nás byli podívat. 

V současnosti nejen hodně firem, ale také domácností řeší problémy s nárůstem cen energií…

I pro nás jsou energie problém, ale zatím se nám daří jej překonávat, doufám, že i v tomto roce budeme úspěšní. 

Můžete představit plány na nejbližší období, třeba jestli nechystáte rozšířit výrobu o další zajímavý výrobek?

Co chystáme v tomto roce? Připravujeme nové dřevěné loutkové divadélko, které by mohlo na trhu zaujmout. Nápadů máme celou řadu, ale často nemáme dostatek času na vývoj nových produktů. V nejbližší době určitě vyjdeme na trh s pískovištěm pro psychology k sandtray terapii (nebo také sandplay terapii). Jde o pracovní plochu s pískem, do níž umisťujete postavičky, zvířata, stromy, tvoříte silnice, domy a hravou formou ztvárňujete svůj vnitřní svět. Především děti na tuto formu terapie reagují velmi příznivě. Na prvních kusech přenosných pískovišť se už pracuje v naší dílně.

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ