Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Rok se dvěma dvacítkami přinese řadu změn. Vybrali jsme pro vás pětici těch, které se nejvíc dotknou zdravotně znevýhodněných.

Změny a novinky v roce 2020

Nová výše důchodů

O zvýšení důchodů v roce 2020 rozhodla vláda. Základní výměra důchodu se zvýší o 220 korun a procentní výměry o 5,2 procenta. Dále se k procentní výměře připočítává pevná částka 151 korun. Navýšení bude individuální, pohybovat by se mělo mezi 617 a 1137 korunami.

Více: https://www.kurzy.cz/duchod/zvyseni-duchodu/

Elektronické neschopenky

E-neschopenky by měly fungovat od 1. ledna 2020. Lékaři budou informace o pracovní neschopnosti zaměstnance zadávat přímo do webové aplikace na ePortálu. Zaměstnavatelé tak nově nebudou od zaměstnanců přijímat žádosti o nemocenské a předávat je na ČSSZ.

Jen u pracovní neschopnosti delší než 14 kalendářních dnů pošle zaměstnavatel okresní správě nezbytné údaje, aby mohla být vypočítána nemocenská dávka.

Více: https://money.cz/dane-a-ucetnictvi/revoluce-evoluce-bude-od-ledna-2020-fungovat-elektronicka-neschopenka/

Limity na léky

Invalidní důchodci ušetří za doplatky na léky. Od Nového roku klesne roční limit, nad který jim pojišťovny vracejí část zaplacených doplatků, z pěti tisíc na pět set korun.

Vše o ochranném limitu u invalidů: https://www.vzp.cz/pojistenci/informace-a-zivotni-situace/regulacni-poplatky-a-ochranne-limity/ochranny-limit-u-invalidu

Další vlna EET

Nová fáze EET odstartuje na základě zákona o evidenci tržeb v květnu 2020. Dotkne se téměř všech podnikatelů. Elektronicky evidovat nebudou muset některé kategorie – mimo jiné nevidomí a hluchoslepí podnikatelé, kteří nezaměstnávají pracovníka bez zdravotního postižení.

Více: https://www.finance.cz/528107-eet-od-kvetna-2020/

Povinné čipování psů

Změny se nevyhnou ani psím mazlíčkům – včetně asistenčních a vodicích psů. Od 1. ledna 2020 mají majitelé povinnost opatřit psa čipem. Podle veterinárního zákona a nařízení EU o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu hrozí za nesplnění pokuta až do výše 20 tisíc korun.

Více: https://www.mesec.cz/clanky/povinne-cipovani-psu-od-ledna-2020-vse-co-potrebujete-vedet/

 

Poznámka redakce: Děkujeme všem specializovaným webům, jejichž odkazy jsou v textu uvedeny.

 

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!