Falešné domény napodobují web MPSV

Minulý týden byly zprovozněny mimo jiné stránky mpsv-cz.cz, které měly uživatele přesvědčit, že zde může požádat třeba o příspěvek na bydlení. Odkaz byl rozesílán SMS zprávami a e-maily. Nešlo však o oficiální web MPSV, ale o stránky sloužící ke krádeži dat. Resort hned kontaktoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a sdružení CZ.NIC, aby byly falešné stránky zrušeny. Nyní už jsou podezřelé domény blokovány. Varujeme však před dalšími falešnými weby, jež napodobují doménu MPSV a slouží k phishingu.

„Rád bych poděkoval bezpečnostnímu týmu ministerstva, kolegům z NÚKIB a sdružení CZ.NIC za velmi rychlou reakci. Nejdůležitější je, že se nám podařilo falešné stránky identifikovat a zablokovat většinou za méně než 24 hodin od jejich vzniku. Škody se tak podařilo minimalizovat,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU‑ČSL). „Rád bych však nadále na všechny apeloval, aby si vždy ověřili, že se dívají na oficiální stránky ministerstva. Zvlášť pokud klikají na nějaký odkaz,“ zdůraznil.

Web MPSV má doménu mpsv.cz. Registrace podvodných stránek proběhla přes německého registrátora Key‑Systems GmbH 1. srpna 2022 v 12:27. Podobných webů bylo zprovozněno více. Hosting provozovala skotská firma Inhosted LP, umístěn byl na Ukrajině.

„Zatím jsme nezaznamenali žádnou významnou škodu, která by se týkala našich občanů. I přesto, že pachatelé rozeslali tisíce SMS s linkem na falešné stránky, naštěstí jen několik málo lidí například vyplnilo své osobní údaje,“dodal ministr Jurečka.

Tento kybernetický incident nyní vyšetřuje policie, které ministerstvo i nadále poskytuje maximální součinnost. Útočníci nijak neohrozili interní informační systémy MPSV ani Úřadu práce ČR.

Zdroj: helpnet.cz

Foto: Pixabay

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!