Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Letošní ročník Kinematografu bratří Čadíků odstartoval v polovině června promítáním filmu 3Bobule ve Struhařově u Prahy. Do konce prázdnin objede více než sto třicet českých a moravských obcí a měst.

Mobilní letní kino, které bratři Čadíkové poprvé vypravili už v roce 1992, letos promítne kromě filmu 3Bobule ještě filmy Havel, Meky a rodinný animovaný film Mlsné medvědí příběhy. Na každé zastávce svých osmi tras Kinematograf zůstane čtyři dny a nabídne postupně všechny čtyři filmy.

Tradiční promítání pod širým nebem, kterým bratři Čadíkové zpestřují divákům prázdninové měsíce, se letos nese také v duchu pomyslné tečky za koronavirovou pandemií. Zároveň s oslavou vzájemného setkávání chce také ocenit práci zdravotníků, kteří v boji s koronavirem stáli v první linii. Proto se bude v úvodu každého promítání pouštět klip Hippokratova armáda, ve kterém umělci vzdávají hold právě těmto hrdinům.

Všude tam, kde se večer rozvine filmové plátno, mohou diváci prožít několikanásobnou radost: z kulturního zážitku, ze setkání s ostatními a také z možnosti pomoci handicapovaným. Dobrovolné vstupné je totiž určené na dobročinné účely. Jen v roce 2019 diváci Kinematografu přispěli handicapovaným rekordní částkou ve výši dva miliony korun. Loni se na Konto Bariéry vybralo 1 300 000 korun.

„Zájem o kulturu a dárcovství neopadl ani v době pandemie, proto doufáme, že také letos bude v hledištích letních kin plno a lidé přispějí na potřeby handicapovaných,“ věří ředitelka Nadace Charty 77 / Konta Bariéry Božena Jirků.

Prostřednictvím svého fondu Kinematograf bratří Čadíků nadace přispívá na rehabilitační a zdravotní pomůcky, jež handicapovaným zjednodušují život. V loňském roce takhle pomohli více než šedesáti lidem.
Letos by rádi ulehčili – mimo jiné – také devatenáctiletému Zdeňku Píclovi, který v důsledku nemoci ochrnul na ruce i nohy. „Uvítal bych speciální počítač, abych mohl dál studovat a zůstat v kontaktu se světem,“ přeje si. Potřebuje také rehabilitaci, bezbariérovou úpravu bytu a auto upravené pro elektrický vozík. „Jednou bych chtěl pracovat, aspoň hlavou…“ plánuje handicapovaný mladík.

Formou dobrovolného vstupného návštěvníci už třináct let podporují Konto Bariéry – za tu dobu se podařilo shromáždit přes 12 milionů korun, a zlepšit tak život desítkám lidí s postižením.

V roce 2020 obdržel Kinematograf významné ocenění Fóra dárců, konkrétně první místo v kategorii Sbírkoví spojenci. Smyslem Cen Fóra dárců je podpořit a vyzdvihnout důležitou práci v charitativní oblasti a ve veřejně prospěšných oborech. Oceňují se smysluplné a zajímavé sbírkové akce, které jsou transparentní, kredibilní a přispívají tak k rozvoji individuálního dárcovství v České republice.

Zdroj: kontobariery.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!