„Špekounko, pojď!“ slyší od staršího bratra mladší 40kilová sestřička, když ji v náručí nese do vozíku nebo z něj vynáší.

„Měla bys zhubnout!“ přidala se starší sestra. A jako by to nestačilo, rodiče přitakají: „Jestli se sebou nezačneš něco dělat, neunesu tě!“ utrousí táta. A máma tomu dá korunu: „Vždyť už vážíš víc než já!“ 

Najednou se rozednělo, sluníčko prosvítá přes zatažené žaluzie na okně do ložnice, uslyším tón budíku a s trhnutím se probudím. „Fuj, to byl ale ošklivý sen, nebo se to snad už stalo?“

Zdálo se vám také něco podobného?

Tyto sny mohou být následkem toho, že jsme podlehli nějakému tvrzení a uvěřili něčemu, co nemuselo být pravdivé. Okolí má třeba problém víc samo se sebou než s námi. V dětství teprve zjišťujeme, co je skutečné a objektivní, proto býváme důvěřiví a otevření zejména svým nejbližším. Ti to přece nemyslí špatně, je to pro naše dobro! Jejich tvrzením se necháváme přirozeně podvědomě ovlivňovat, nejdříve rodinou, posléze okolím a nakonec celou společností, zejména v pubertě. Například když jsem chodila na základní školu do Jedličkárny, měla jsem potřebu srovnávat se s dalšími vozíčkáři. Zejména co se týče vzhledu, váhy, tvaru. Myslíte si, že jsme k sobě shovívavější než „choďáci“? Ani náhodou…

Tím, že rodiče celé dětství hodnotili mou normální postavu, naučila jsem se to ignorovat. Až do doby, kdy už normální nebyla. Zlomový okamžik nastal, když mě zhodnotil někdo nestranný, bez citové vazby, konkrétně můj fyzioterapeut. Tehdy jsem si uvědomila, že moje hmotnost bohužel skutečně narostla. Do té doby mě nenapadlo, že nutriční terapeutka, která mi byla doporučena, se může zaměřovat i na vozíčkáře a sama je jedním z nich. To mě udivilo, ale zároveň potěšilo. Od chvíle, kdy jsem ji poprvé navštívila, si vedu jídelníček v aplikaci Kalorické tabulky, už asi dva měsíce. Znáte je? 

Je to aplikace zdarma, která vám na základě vašich tělesných parametrů počítá potřebné množství kalorií automaticky. Nebo si je tam můžete doplnit individuálně. V těchto tabulkách si zapisujete vše, co za den sníte a vypijete. Po zadání každého jídla a jeho hmotnosti vám aplikace spočítá množství kalorií a rozdělí je na sacharidy, tuky, bílkoviny a vlákniny. Počítá i kalorický výdej z různých aktivit. V placené verzi vše můžete sledovat podrobněji, například včetně cukrů, soli a dalších minerálů.

Pokud se rozhodnete aplikaci používat, chce to ze začátku odhodlání, trpělivost a chuť něco změnit.  A také budete potřebovat kuchyňskou váhu. Postupně si na ni člověk zvykne a zjistí, že její používání není otravné anii složité. Jde o to vytvořit si návyk a postupně sledovat svou proměnu. Já na sobě změnu k lepšímu sleduji a okolí si toho všimlo také, což mě těší.

Aplikace je vhodná i pro vozíčkáře, u kterých je kvůli handicapu vyšší riziko nadváhy. Nebojte, i mně trvalo si přiznat, že bych mohla být lehčí a cítit se lépe ☺

Foto: Pixabay

Picture of Alžběta Jelínková

Alžběta Jelínková

Od narození mám velkou výhodu: jsem na vozíku ve škatulce dětská mozková obrna vylepšená křečemi. Na mém elektrickém povozu mě nebolí nohy od chození a vozík je výborný prostředek k seznamování. Například když zapadnu do sněhu nebo když mám pláštěnku v obličeji a ujíždí mi autobus. Zajímavostí mého hlubokého vnímání je, že si na vozíku připadám, jako když běžím maraton, ačkoli stále sedím. Mám nutkání používat nohy. Výhodou mé škatulky bylo i to, že jsem se během studia na obchodní akademii mohla nechat nosit na rukou do schodů. Můj „nosič“ byl velmi pohledný a sympatický spolužák, užívala jsem si to celé čtyři roky. Kromě zamotávání se do pláštěnky a nošení se na rukou je mému srdci blízké plavání, návštěva divadla, zlepšování kondice, možnost někoho rozesmát, a to nejraději na svůj účet.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ